Adventní výzva varuje před fašizací části české společnosti | E15.cz

Adventní výzva varuje před fašizací části české společnosti

Adventní výzva varuje před fašizací části české společnosti
Demonstrace Bloku proti islámu na pražské Albertově za účasti prezidenta Miloše Zemana
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Před nenávistí, agresivitou a fašizací části české společnosti varuje Adventní výzva, kterou dnes zveřejnilo Kolegium Paměti národa. Upozorňuje na zneužití obav z uprchlické krize, situace v Rusku a z rozdělení české společnosti. Výzvu dnes na facebooku sdílela iniciativa Vědci proti strachu a sdružení Post Bellum. Podepsaly ji zatím téměř tři tisíce lidí včetně řady osobností.

Mezi prvními byli českoslovenští veteráni druhé světové války, odbojáři, přeživší oběti holokaustu, bývalí političtí vězni a disidenti, například katolický kněz Tomáš Halík, spisovatel a bývalý politický vězeň Jiří Stránský, socioložka Jiřina Šiklová, kardinál Miloslav Vlk, bývalá mluvčí Charty 77 a psycholožka Dana Němcová.

Cílem zveřejněné výzvy je varovat před opakováním toho, co český národ prožil ve 20. století, a také před zlehčováním hodnot, za které bojoval a trpěl. Okolnosti ale i falešní vůdci nyní podle autorů výzvy rozdělují společnost na dva tábory stojící proti sobě. Autoři chtějí oslovit zejména mladou generaci, která nepřišla do styku s bojem za svobodu.

Výzva: Jsme znechucení davovostí

„Se znepokojením sledujeme nenávist, agresivitu a fašizující tendence nemalé části společnosti. Jsme znechuceni davovostí těch, kdo propadají vzteklému nacionalismu, provolávají hesla 'Čechy Čechům', 'Smrt kolaborantům' a nosí šibenice nad hlavami na znamení pomsty. Tito lidé se prohlašují za vlastence,“ uvádí.

Skutečné vlastenectví spatřují v humanistické tradici T. G. Masaryka, v úctě k demokracii a svobodě, kterou si tento národ vybojoval v obou světových válkách a v období komunistické totality.

Text vyzývá rovněž politiky, aby Českou republiku neizolovali, ale hledali účinné řešení uprchlické krize a čelili hrozbám teroristických útoků. Varuje před populismem a netolerancí.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!