Akcionářka Peake, majitel cesty Schwarzenberg. Poslanci odevzdali daňová přiznání | e15.cz

Akcionářka Peake, majitel cesty Schwarzenberg. Poslanci odevzdali daňová přiznání

Karolína Peake
Karolína Peake
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, čap

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg si koupil cestu, bývalá vicepremiérka za LIDEM Karolína Peake zase pořídila akcie za stovky tisíc, Jan Smutný si dopřál fotovoltaickou elektrárnu. Vyplývá to z majetkových přiznání bývalých členů dolní komory zahrnujících období od ledna do srpnového rozpuštění Sněmovny. K nejzadluženějším poslancům patřili opět Karel Schwarzenberg a Michal Babák, který ve Sněmovně zastupoval Věci veřejné.

Jednu z největších investic uskutečnil Pavel Drobil (ODS), který působí v několika firmách. Koupil podle přiznání dluhopis J&T Banky za více než 18 milionů korun.

Schwarzenberg splácel podle dokumentu hypotéku přes 12 milionů korun, asi osm milionů vydělal z pronájmů. Za 32 tisíc korun koupil cestu v Kostelci nad Vltavou. Babák měl hypotéku více než 11 milionů korun, z podnikání včetně pronájmu nemovitostí si přivydělal asi milion.

Poměrně vysoké hypotéky spláceli i další poslanci nebo exposlanci, třeba Pavel Staněk (ODS) a Jana Kaslová (TOP 09) je měli ve shodné výši 6,7 milionu korun. Kaslová prodala podle přiznání nemovitosti a automobil a pořídila za dva miliony státní dluhopisy. Staněk získal poloviční podíl v advokátní kanceláři.

Majiteli státních dluhopisů se stali například i Ivan Ohlídal (ČSSD), který do nich vložil 100 tisíc korun, a Jaroslav Martinů (ODS) 700 tisíc korun. Obligace za půl milionu koupil bývalý předseda Věcí veřejných Radek John, jenž taky uvedl, že si na autorských honorářích přivydělal 1,4 milionu korun. Majitelem cenných papírů dvou bank celkem za 440 tisíc korun se stal Jeroným Tejc (ČSSD), jeho stranický kolega Václav Zemek zase koupil podílový list za 50 tisíc korun. Václav Mencl (ODS) zase prodal podílové fondy za 335 tisíc korun.

Peake cílí na akcie

Na akcie se podle majetkového přiznání zaměřuje bývalá vicepremiérka za LIDEM Karolína Peake. Za 360 tisíc korun pořídila cenné papíry ABB a za 684 tisíc korun RWE. Jiné akcie už jí vydělávaly dividendy, třeba z DAB Bank to bylo 231 tisíc korun, z ČEZ 200 tisíc korun a z RWE 100 tisíc korun.

Za prodej bytu utržil 1,3 milionu Bořivoj Šarapatka (TOP 09), za 2,8 milionu koupil nebytový prostor. Majiteli bytů se nově stali třeba taky Jan Bauer (ODS) a Petr Hulinský (ČSSD). Do automobilů investovali Vítězslav Jandák a Vlasta Bohdalová (oba ČSSD). A zatímco Jan Smutný (TOP 09) pořídil fotovoltaickou elektrárnu na rodinný dům za 550 tisíc korun, jeho stranický kolega Jiří Oliva z prodeje elektřiny 188 tisíc korun získal.

Řada členů dolní komory si k poslaneckému platu přivydělávala, a to ve veřejné i soukromé sféře. Například Pavel Antonín (ČSSD) získal na mzdě z havlíčkobrodské nemocnice asi 600 tisíc korun, Vít Němeček (ODS) z jablonecké nemocnice 830 tisíc korun a Radim Jirout (ODS) si jako generální ředitel firmy přišel na 670 tisíc korun. Jan Kubata (ODS) získal 120 tisíc korun za rady ministerstvu spravedlnosti.

Někdejší poslankyně ODS Ivana Řápková vydělala 1,26 milionu v živnosti účetnictví a Stanislav Polčák (STAN) získal dva miliony jako advokát.

David RathAutor: ctk
Rath je podle daňového přiznání jen majitelem rodinné firmy (foto ČTK)

Exposlanec David Rath (dříve ČSSD), jenž je souzen pro podezření z úplatkářství, jen uvedl, že je spolumajitelem rodinné firmy 4R. Roman Pekárek (dříve ODS), jenž je kvůli korupci ve vězení, do přiznání napsal, že je společníkem a jednatelem firem Decibel reproduction a Decibel production, v níž ji jako obchodní ředitel vydělal 14 500 korun.

Majetková přiznání za období od loňského ledna do srpnového rozpuštění Sněmovny měli poslanci podat do měsíce po skončení mandátu. Někteří je dodali později a jednotlivci ještě vůbec. Většina přiznání je dostupná až nyní poté, co dokumenty zkontrolovali členové mandátového a imunitního výboru. Možnými prohřešky opozdilců by se měli věnovat na příští schůzi, jejíž termín zatím nebyl stanoven.

Autor: ČTK, čap

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video