Armáda plánuje koupit dvacet pandurů, v červenci vypíše zakázku

Pandur pro českou armádu

Pandur pro českou armádu Zdroj: E15

Ministerstvo obrany v červenci vypíše zakázku na dodání 20 obrněných vozidel Pandur. Armáda vozidla potřebuje pro štábní a spojovací účely. Jejich předpokládanou cenu ministerstvo nezveřejnilo. Ve výzbroji již má armáda 107 pandurů za 14,4 miliardy korun. Jejich nákup provázelo podezření z korupce.

O potřebě dalších obrněných vozidel vedení armády mluví dlouhodobě. Podle náčelníka generálního štábu Petra Pavla bylo logické, aby jednotky, které jsou již pandury vybavené, dostaly stejné obrněnce.

„Vozidlo by se nemělo nijak výrazně odlišovat od zbytku. A to nejenom vizuálně, ale také z hlediska takticko-technických požadavků,“ poznamenal Pavel. Auta podle něj musí mít podobné vlastnosti, jako třeba schopnost průchodu terénem. Nové pandury by měla dostat především 4. brigáda rychlého nasazení.

Ministerstvo nakoupí pouze základní vozidla, speciální vybavení do nich, takzvanou zástavbu, tedy třeba počítačové a spojovací systémy, má nainstalovat další firma. Ta by měla být podle Pavla česká. „S ní můžeme mnohem efektivněji spolupracovat v průběhu té zástavby a můžeme to ovlivňovat, což by u zahraničního dodavatele nebylo tak úplně možné,“ poznamenal Pavel.

Ministerstvo zadá i zakázky bez tendru

Armáda zároveň požaduje nákup dalších obrněnců pro ostatní jednotky. Celkem jich bude v prvních dvou etapách potřebovat 62, řekl Pavel. Pro jednotky, které v současné době používají Iveca, bude vybíráno z vozidel Vega a Titus, protože potřebné vybavení by se do vozidel Iveco nevešlo. Vega a Titus mají podle Pavla pro potřeby armády podobné parametry. Vítěz vzejde z užšího výběru, dodal náčelník generálního štábu.

Náměstek ministra obrany Jiří Borovec na jednání sněmovního výboru pro obranu seznámil poslance se zakázkami, které chce armáda v nejbližší době zadat bez klasického výběrového řízení, teda napřímo nebo v jednacím řízení bez uveřejnění. Podle Borovce takový postup ministerstvo zvolí pouze v nezbytně nutných případech. V příštích měsících by tak měly být vypsány zakázky na výcvik pilotů, servis vrtulníků, nákup munice nebo na informační systémy.

Jednání výboru bylo v otázce výběrových řízení pro veřejnost uzavřené. Podle jednoho z poslanců je předpokládaná souhrnná částka těchto zakázek asi 4,5 miliardy korun.

Kauza Pandury ožívá, tendr na vyprošťovací vozy je prý ušit na míru Tatře