Babiš: Uzavřete hranice Schengenu, postavte obří uprchlický tábor
„Když se podíváte na mapu, Schengen má zvláštní podobu. Je tam osamocené Řecko a další hranice je Maďarsko. Je otázka, jestli makedonská nebo bulharská armáda nepotřebuje od NATO pomoc,“ uvedl Babiš. Pokud ostrahu vnější hranice schengenského prostoru okrajové státy nezvládají, musí to být podle něj domluveno na nejvyšší úrovni.
Babiš se domnívá, že EU musí v těch státech, odkud přicházejí uprchlíci, říct, že nemůže přijmout deset milionů uprchlíků z celého světa. „Musí říct: nemůžete k nám chodit, abyste byli nezaměstnaní a okamžitě brali sociální dávky,“ dodal Babiš.
Hromadná selekce
Podle něj by bylo třeba zřídit obrovský uprchlický tábor a tam dělat selekci. „Rozdělit je na ty, kteří skutečně pomoc potřebují, hlavně matky s dětmi, a ekonomické uprchlíky,“ řekl vicepremiér.
Na nutnosti posílení vnější evropské hranice se před nedávnem shodli i prezident Miloš Zeman a šéfové Sněmovny a Senátu Jan Hamáček a Milan Štěch (oba ČSSD).
Rakousko žádá kvóty
Kvůli uprchlické krizi rakouský kancléř Werner Faymann kritizoval Česko, ale také Polsko a pobaltské země, že odmítají kvóty pro rozdělení běženců v rámci Evropské unie.
Tak Babiš chce zavírat vnější hranici Schengenu. Já teda nevím, ale podle mě je ta hranice uzavřená. No nic.
— Michal Pur (@michalpur) August 25, 2015
„Kvóty pro migranty stabilizovat situaci podle názoru České republiky nepomohou. Jediným řešením je ukončení války v Sýrii a Libyi a na to se musí soustředit tlak EU a také celého mezinárodního společenství,“ napsal Sobotka v sms. Je taky podle něho nutné zajistit ochranu vnější hranice unie a fungující návratovou politiku pro lidi, kteří v EU nezískají azyl. „Česká republika se chová odpovědně, připojila se k solidárnímu projektu EU a je v jeho rámci připravena přijmout postupně 1500 uprchlíků,“ připomněl Sobotka.
Podle současného evropského azylového systému se musí o běžence postarat ta země, kde uprchlíci poprvé vstoupí na území EU. Největší zátěž současné imigrační vlny proto připadá na Itálii a Řecko.
Evropská komise letos přišla s návrhem řešení ve formě závazných kvót, summit EU to však odmítl. Česko je jedním ze států, které se zavedením kvót nesouhlasí. Česká vláda nicméně schválila, že přijme do konce roku 2017 celkem 1500 uprchlíků.