Bartošek chce v září předložit novelu zákona k hazardu

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: Martin Abegglen CC BY-SA 2.0 Flickr

Sněmovna by se v září mohla zabývat další novelou zákona o loteriích. Takzvanou harmonizační novelu chce poslancům předložit místopředseda lidovců Jan Bartošek. Za cíl si klade uvést v soulad české zákony s evropskými, vypořádat se s nelegálním hazardem a pomoct s léčbou a prevencí závislosti na hazardu. Na to by mělo jít podle Bartošky jedno procento z odvodů z loterií. Asociace společností provozujících kasina v ČR návrh uvítala.

Ministra financí Andreje Babiše (ANO) Bartoškova iniciativa překvapila. Před novináři poukázal na to, že hazard má na ministerstvu na starosti náměstek Ondřej Závodský nominovaný KDU-ČSL.

Harmonizaci českého loterijního zákona s unijním právem považuje Bartošek za „zásadní a klíčový moment“, jinak prý Česku hrozí sankce až půl milionu korun denně. Poslanec ANO Jan Volný naopak soudí, že Česku pokuty nehrozí; současný právní řád totiž on-line hazard nezná a tudíž jej nelze zregulovat. „My ho musíme dostat do zákona, abychom mohli pochybné firmy zregulovat a zakázat,“ řekl novinářům Volný. Zcela nový návrh zákona o hazardních hrách by měla vláda podle něho projednat koncem července, pak půjde k posouzení zákonodárcům.

Prevence chorob

Dále chce Bartošek normou bojovat proti nelegálnímu hazardu včetně takzvaných kvízomatů. „Jenom samotné vypořádání se s nelegálním hazardem přinese podle odhadu ministerstva financí do rozpočtu až tři čtvrtě miliardy korun,“ řekl. Třetí oblastí novely je prevence sociálněpatologických jevů. „Nejsou v takovém výčtu jako v připravované novele (ministerstva financí), ale i tak přináší zlepšení,“ řekl Bartošek. Návrh počítá s tím, že na léčbu a prevenci těchto jevů půjde jedno procento z odvodů všech loterií.

Asociace společností provozujících kasina v Česku podle prezidenta Tomáše Kmenta vítá snahu řešit otázky tzv. černých heren nebo kvízomatů, kam se dosud snahy státu o regulaci příliš nezaměřovaly. „Do stejné skupiny patří i náznak snahy omezit nebo alespoň zkusit kontrolovat existenci online her a loterií na internetu. Je to Pandořina skříňka, která pouze není vidět ve městech, obcích a na ulicích veřejně. Podle názoru asociace je to časovaná bomba, která je zatím jen skryta za zdmi bytů na displejích monitorů či tabletů a chytrých telefonů,“ dodal. Za důležitou považuje i snahu řešit dopady sociálně patologických jevů.

Shání podporu

Novelu chce předložit na zářijové schůzi, její platnost předpokládá k začátku příštího roku. „Podporu pro tuto harmonizační novelu pochopitelně sháním,“ dodal. Norma podle Bartoška nekonkuruje návrhu Volného, který řeší především daňové záležitosti hazardu. Tuto novelu Sněmovna v úterý v prvním čtení podpořila.

Češi loni prosázeli 138,1 miliardy korun, což je meziročně o 11,4 procenta více. Nejvíce peněz, 42,5 procenta z celkové prosázené částky, vhodili do interaktivních videoloterijních terminálů. Na výhrách se sázkařům loni vrátilo 106,7 miliardy Kč, legálním provozovatelům loterií a podobných her zůstalo 31,4 miliardy korun. Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti odhaduje, že je v Česku 150.000 problémových hráčů, z toho 40.000 až 80.000 je patologických.