Boris Šťastný vystupuje z ODS. Chce založit stranu s Klausem | E15.cz

Boris Šťastný vystupuje z ODS. Chce založit stranu s Klausem

Boris Šťastný
Boris Šťastný
• 
ZDROJ: Petr Topic, Mlada fronta

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Poslanec a dlouholetý člen ODS Boris Šťastný vystupuje ze strany. Chtěl by se přičinit, aby vznikla politická strana pod vedením Václava Klause. Zda se bude chtít Klaus do čela strany postavit, neví. V prohlášení vyzval „slušné lidi nelevicového smýšlení“, aby ho následovali.

„Nemohu už kandidovat za stranu, která opustila své ideje. Zradila své voliče tím, že nedodržela, co jim před volbami slíbila, a nikdo z vedení se za to neomluvil a ve straně nedošlo k žádné změně,“ napsal Šťastný v prohlášení.

Zároveň dodal, že nemůže zůstat ve straně, „kde vlastní názor není přirozenou součástí svobodné vnitrostranické diskuse, nýbrž důvodem pro vylučování jednotlivců či likvidaci celých stranických organizací“. Naráží tak na události posledních týdnů a měsíců, kdy byli ze strany vyloučeni třeba Tomáš Hrdlička nebo zrušeny oblastní sdružení v Praze 4 či Praze 12.

Šťastný prý veřejný prostor neopouští. „Rád bych učinil vše pro to, aby byly vytvořeny podmínky pro vznik nového politického subjektu pod vedením bývalého prezidenta republiky Václava Klause, pokud se Václav Klaus rozhodne do jeho čela postavit. Já pevně doufám, že se tak stane,“ napsal v prohlášení.

Takový projekt by se podle něj měl stát „jedinou a poslední šancí pro záchranu naší země před nástupem komunistů k moci, pravicovou hradbou proti nebezpečně se rozpínající levici, skutečným bojovníkem za národní zájmy a garantem obnovení a sjednocení autentické pravicové politiky“ v Česku.

Zapojit Klause do politiky by chtěla také Jana Bobošíková a její Suverenita. Podle listu Dnes by ráda stranu přejmenovala například na Suverenita a prosperita - klausovci. Šťastný je podle svých slov připraven kandidovat za jakýkoli projekt, do jehož čela se postaví Klaus.

Například podle aktuálního průzkumu agentur Median a STEM/MARK pro Českou televizi si ale Klausův návrat do politiky nepřejí skoro tři čtvrtiny lidí.

Na pražské kandidátce by Šťastný stejně neměl místo

Místopředsedkyně strany Miroslava Němcová sdělila, že Šťastný tento krok na úterním jednání poslaneckého klubu neavizoval, a naopak mluvil o tom, jak se má ODS postavit k předčasným volbám. Jeho krok ale respektuje. „Obávám se však, že drobení pravice není cestou k porážce levice,“ dodala.

Šťastný byl členem ODS v Praze 10, která je delší dobu v opozici proti současnému vedení pražského regionu v čele s předsedou pražských občanských demokratů Bohuslavem Svobodou. Z ODS Prahy 10 byl také Hrdlička, který byl označován za šedou eminenci občanských demokratů a za jednoho z takzvaných kmotrů.

Svoboda Šťastného odchod přivítal: „Myslím, že to je pro ODS dobře, i když mě to překvapilo, protože vždy deklaroval, že ODS je pro něj srdeční záležitost.“ Podle Svobody by Šťastný, pokud by neodstoupil, neměl na pražské kandidátce do předčasných voleb místo.

„Jeho rozhodnutí respektuji. Odvedl velký kus práce v ODS, byl k ní vždy loajální, mnohé jí dal,“ uvedl místopředseda strany Chalupa. Podotkl, že sám patří ke „klausovcům“ v ODS, ale i když se Šťastným v mnoha věcech souhlasí, ve straně zůstane.

Prohlášení Borise Šťastného k odchodu z ODS
Milí přátelé,

Občanská demokratická strana přestala důsledně hájit ideové principy, na kterých postavila svoji existenci. V machiavellistických bojích o moc a vládnutí ODS na všech úrovních zapomněla, že tu není sama pro sebe, ale pro občany. Zapomněla, že ideje musí být na prvním místě.

Souboj s našimi přirozenými ideovými soupeři, tedy levicí a havlistickými strukturami nepolitické politiky, nahradil mocenský vnitrostranický boj a často cílevědomá likvidace výrazných, pracovitých a úspěšných členů.

Stará dobrá ODS za Václava Klause byla silná a vyhrávala. Měla jasný směr. Stejně tak později za Mirka Topolánka. Všichni vědí, že řadu let jsem právě s ním sváděl ostré názorové střety. Vzájemně jsme nemuseli s tím druhým ve všem souhlasit, ale jeden druhého jsme si mohli vážit. V těch dobách se za názor členové netrestali a ODS byla úspěšná.

Pak však vedení ODS postupně ovládli lidé, kteří silnou a úspěšnou stranu dovedli až na pokraj zkázy. ODS ztratila vládu, sněmovní i senátní většinu, všechny kraje, pražskou radnici, řadu významných měst a městských částí a ocitla se na samé hranici volitelnosti. A neúspěšní představitelé strany, kteří toto způsobili, dál setrvávají ve svých funkcích, znovu kandidují a místo tolik potřebné změny tak vlečou ODS hlouběji a hlouběji ke dnu.

Nikdy jsem se nebál převzít odpovědnost, tvrdě pracovat a bojovat za ODS, často ve chvílích, kdy se ostatní schovávali. Bylo to mnohdy obtížné, mediálně nevděčné, ale nakonec vždy ODS slavila úspěch. Nikdy jsem se nesmířil s pozicí mlčícího a do země hledícího politika, když jsem byl přesvědčen, že je třeba se ozvat. Trpělivě jsem dlouhá léta znovu a znovu varoval před nebezpečím, které ODS hrozí. Marně. Jako poslanec jsem pak leckdy hlasoval v rozporu s vlastním přesvědčením, když byly popírány ideové principy, na kterých ODS stavěla. Přesto jsem vždy dokázal svoji loajalitu k ODS a nikdy jsem nehlasoval v rozporu s většinovým rozhodnutím strany.

Teď, kdy můj mandát fakticky skončil, jsem dospěl k zásadnímu rozhodnutí. Nemohu už kandidovat za stranu, která opustila své ideje. Zradila své voliče tím, že nedodržela, co jim před volbami slíbila a nikdo z vedení se za to neomluvil a ve straně nedošlo k žádné změně. Nevím, co bych v kampani na ulici voličům řekl, jak bych se jim mohl podívat do očí. Nemohu nadále zůstat ve straně, kde vlastní názor není přirozenou součástí svobodné vnitrostranické diskuse, nýbrž důvodem pro vylučování jednotlivců či likvidaci celých stranických organizací. Nemohu dále pracovat ve straně, kde plíživě zaniká vnitrostranická demokracie. Nemohu bojovat za stranu, kde její vedení totálně ztratilo sebereflexi a v členské základně se nenašla odvaha, síla a vůle to změnit.

Po patnácti letech aktivního členství jsem se současně rozhodl z Občanské demokratické strany k dnešnímu dni vystoupit a své členství v ní tak ukončit.

Rád bych v této souvislosti poděkoval těm svým kolegyním a kolegům v ODS, se kterými jsem dlouhá léta spolupracoval a kteří mne podporovali. Můj velký dík patří i všem mým voličům, příznivcům a podporovatelům z řad občanů. Vás všechny bych rád ujistil, že veřejný prostor neopouštím.

Rád bych učinil vše pro to, aby byly vytvořeny podmínky pro vznik nového politického subjektu pod vedením bývalého prezidenta republiky Václava Klause, pokud se Václav Klaus rozhodne do jeho čela postavit. Já pevně doufám, že se tak stane. Do takového projektu jsem připraven nabídnout veškerý svůj potenciál, protože věřím, že by se stal jedinou a poslední šancí pro záchranu naší země před nástupem komunistů k moci, pravicovou hradbou proti nebezpečně se rozpínající levici, skutečným bojovníkem za národní zájmy a garantem obnovení a sjednocení autentické pravicové politiky v naší zemi.

Vyzývám všechny slušné lidi nelevicového smýšlení, kterým záleží na uhájení svobody, národních zájmů a konzervativně liberálních hodnot na české politické scéně, aby se přidali.

Pavel Otto: V řadách ODS to vře. Kvůli kandidátkám

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video