Byl jsem jen zprostředkovatel mezi bankou a klientem, hájí se Ransdorf | E15.cz

Byl jsem jen zprostředkovatel mezi bankou a klientem, hájí se Ransdorf

Miloslav Ransdorf
Miloslav Ransdorf
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Europoslanec za KSČM Miloslav Ransdorf v dnešním prohlášení uvedl, že v Curychu chtěl v doprovodu tří Slováků navázat komunikaci mezi tamní bankou a jejím klientem, od něhož měl plnou moc. S tímto vlastníkem "významného konta" s iniciály V.H. prý banka deset let nekomunikuje. Zástupci curyšské banky s nimi podle Ransdorfa ale vůbec nejednali a zavolali policii kvůli tomu, že údajně předložili falešné dokumenty.

Falšování poslanec odmítl s tím, že jejich kopie dostal až těsně před návštěvou banky. „Mám čisté svědomí a ničeho, co by bylo v rozporu se zákonem, jsem se nedopustil,“ uvedl v tiskové zprávě.

V prohlášení europoslanec nevysvětlil, jaký má vztah ke klientovi Zürcher Kantonalbank, jehož jménem měl navázat komunikaci. „Lidé kolem pana V.H., především jeho manažer, pan P.G., se domnívali, že mohu s bankou otevřít komunikaci, a proto mne vybavili plnou mocí, která mne k tomuto jednání opravňovala,“ uvedl Ransdorf.

Podle slovenských médií je Slovákem, který jako jediný ze čtveřice zůstává zadržován švýcarskou policií, bývalý starosta obce Ivanka pri Nitre Peter Guzmický.

„Šlo jen o to otevřít možnost komunikace s bankou. Je prostě absurdní, aby ten, komu chodí výpisy z účtů, neměl s bankou, kde má konto, kontakt. Ale k žádnému setkání se zástupci banky nedošlo,“ uvedl v prohlášení Ransdorf. Jediným pracovníkem banky, který byl k dispozici, byla žena na recepci, dodal.

Místo bankovních úředníků se dostavila ochranka a pak policie, která ho po nějaké době spolu s trojicí slovenských občanů převezla z banky na služebnu. Tam Ransdorfovi oznámili, že je zatčen. „Bylo mi řečeno, že mne banka obvinila, že jsem falšoval příslušné dokumenty,“ uvedl. Když se ptal na důkazy, odkázali ho policisté na další vyšetřování.

Falšování se prý nemohl dopustit, protože kopie dokladů dostal bezprostředně před návštěvou banky. „Je trestné i předkládání falešných dokumentů bance,“ reagoval údajně policejní komisař.

Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák v sobotu řekl, že švýcarská policie zadržela čtveřici kvůli podezření, že se v curyšské bance pokusili o převod vysoké částky peněz na základě dokumentů, které neodpovídaly skutečnosti. Policie zatím nikoho ze zadržených neobvinila.

Pravdu prý prokáží kamerové záznamy

Švýcaři zadrželi Ransdorfa ve čtvrtek a formálně propustili v pátek večer. Na svobodu se ale dostal až v sobotu dopoledne kvůli čekání na povolení, že se může jako cizinec vrátit do České republiky. Na policii musel odevzdat nejen peníze a pas, ale i boty, opasek na kalhoty nebo léky, které mu pak vydávala vězeňská služba. „Ke všem výslechům jsem chodil spoutaný, s rukama za zády,“ dodal poslanec Evropského parlamentu. Nabízeného tlumočníka odmítl a při výsleších mluvil německy.

Telefonický kontakt s rodinou a kanceláří mu policisté neumožnili, až v pátek večer mu jej povolil pracovník státního zastupitelství v Curychu.

V závěru svého prohlášení komunistický politik požádal o zveřejnění kamerových záznamů z jeho jednání v bance, pokud existují. „Z nich se veřejnost dozví, jaká je pravda,“ uzavřel Ransdorf.

KSČM vyzve Ransdorfa, aby jim svůj případ osobně vysvětlil

KSČM vyjádřila politování nad tím, že europoslanec za tuto stranu Miloslav Ransdorf s vedením komunistické strany „přes veškerou snahu“ stále nekomunikuje, aby vysvětlil okolnosti svého zadržení ve švýcarské bance kvůli podezření z finančního podvodu.

„Bude proto oficiálně vyzván, aby osobně orgánům strany předložil veškeré dostupné doklady týkající se této politováníhodné kauzy a odpověděl na případné dotazy ze strany vedení KSČM,“ uvedli komunisté.

Předseda KSČM Vojtěch Filip již dříve řekl, že nepovažuje za slušné, že Ransdorf vůbec neodpověděl na jeho četné telefonáty a SMS zprávy, aby mu věc osobně vysvětlil.

Tiskové prohlášení europoslance Ransdorfa
Plný text tiskového prohlášení poslance Evropského parlamentu Miloslava Ransdorfa (KSČM) k jeho zadržení ve Švýcarsku:
K této věci, o které česká média informovala obšírně, ale zcela nepravdivě, mohu uvést následující:
Dne 3.12. 2015 jsem v doprovodu tří slovenských občanů, jejchž iniciály jsou P.G., A.D. a J.H., navštívil Kantonalbank Zürich, abych se pokusil otevřít komunikaci mezi Kantonální bankou Zürich a panem V.H. majitelem významného konta v této bance, s nímž kantonální banka již téměř 10 let nekomunikuje.

Bylo to divné i proto, že panu V.H. pravidelně chodily výpisy z této banky. Lidé kolem pana V.H., především jeho manažer, pan P.G. se domnívali, že mohu s bankou otevřít komunikaci, a proto mne vybavili plnou mocí, která mne k tomuto jednání opravňovala.
Musím kategoricky odmítnout tvrzení, které se objevilo v českých médiích, že bych byl majitelem jakéhokoliv účtu v Kantonální bance. A zároveň tvrdě odmítám tezi, že by šlo o výběr jakékoliv sumy z této banky. Šlo jen o to otevřít možnost komunikace s bankou. Je prostě absurdní, aby ten, komu chodí výpisy z účtů, neměl s bankou, kde má konto, kontakt. Ale, k žádnému setkání se zástupci banky nedošlo. Jediný pracovník banky, který byl k dispozici, byla žena z recepce. Chtěli jsme pouze, pokud nedojde k jednání, aby nám banka dala prohlášení, že s námi jednat nebude. Místo bankovních úředníků se dostavila Security a poté policie. Tuto policii povolala banka, aniž s námi jednala. Bylo nám slíbeno, že někdo přijde a vyjádří se.
Aby prý k tomu mohlo dojít, říkali zástupci policie, máme poskytnout příslušné dokumenty. Řekli jsme, že je poskytneme. Nikdo z banky však nepřišel, po určité době řekli zástupci policie, že by je chtěli prostudovat na místě, na své služebně. Nešlo tedy o zatčení v bance. Byli jsme převezeni na policii a teprve tam jsem se dozvěděl, že mám odevzdat všechny věci, peníze, pas, úplně všechno včetně opasku na kalhotách a že jsem zatčen. Ptal jsem se na důvod. Bylo mi řečeno, že mne banka obvinila, že jsem falšoval příslušné dokumenty. Ptal jsem se na důkazy. Policejní důstojník, který se představil jako Michael, příjmení si již nepamatuji, řekl, že to bude předmětem vyšetřování a prověřování.
On prý pouze připravuje podklady pro jednání na kriminální policii. Ptal se mě, zda chci tlumočníka. Řekl jsem, že ne a po celou dobu pobytu jsem všechna jednání vedl německy. Byl jsem umístěn v policejním vězení na Kasernenstrasse 9 v Zürichu, byl jsem donucen odevzdat boty, léky, úplně všechno. Léky mi byly podávány vězeňskou stráží. Ke všem výslechům jsem chodil spoutaný, s rukama za zády.
Následujícího dne jsem byl vyslýchán kriminální policií, komisařem Neiningerem. Sdělil jsem mu, že jsem se žádného falšování dokladů nemohl dopustit, že jsem kopie dokumentů obdržel až bezprostředně před návštěvou banky. Neinineger mi sdělil, že je trestné i předkládání falešných dokumentů bance. Já jsem mu odpověděl, že ani to neobstojí. Nebylo totiž komu údajně falešné dokumenty předložit. Na všechny mé zpřesňující dotazy odpovídal neochotně a neurčitě. Odmítl stejně jako jeho předchůdce, umožnit mi kontakt s rodinou a mou kanceláří.
Teprve 4.12.2015 večer v 17.45 hod. jsem byl vyslechnut panem A. Fischbacherem, pracovníkem Státního zastupitelství. Tento výslech trval do 18.30 hod a byl veden opět v německém jazyce. Musím konstatovat, že Dr. Fischbacher měl vůči mně nejkorektnější vystupování. Kladl věcné otázky a já mu na všechno po pravdě odpovídal. Umožnil mi telefonický kontakt s rodinnými příslušníky a mou kanceláří. Tvrdil mi, že jako cizí státní příslušník musím ještě absolvovat jednání na Migračním úřadu ve stejné budově a že teprve poté mohu dostat povolení k výjezdu za hranice. Řekl mi, že k tomu dojde možná již tento večer, ale nejpozději zítra tj. 5.12.2015 ráno. Pracovnice Kantonální policie mne odvedla do vězení s tím, že Migrační úřad již nepracuje a že pro mne přijdou sami ráno, ale neví kdy. K žádné návštěvě Migračního úřadu však nedošlo.
5.12.2015 kolem 10. hod. jsem byl odveden k propuštění a převzal své osobní věci aniž jsem měl možnost je zkontrolovat. Prý není čas. Z věznice jsem odešel, pokud si dobře pamatuji v 10.18 hod.
Poté jsem vyzvedl svůj automobil v hotelu Marriott a vydal se do České republiky a na cestě jsem se vyspal, protože po několika dnech nevyspání (výpadky dodávek léků a inzulínu ze strany vězeňské služby) jsem se cítil velmi unaven. Šokovala mne, poté, co jsem měl možnost seznámit se s chováním českých médií, organizovaná štvanice proti mé osobě. Zarážející jsou militantní výroky evropského poslance Pavla Svobody, který o celé věci neví vůbec nic.
Proto, že mám čisté svědomí a ničeho, co by bylo v rozporu se zákonem, jsem se nedopustil, žádám, aby byly zveřejněny, pokud existují, kamerové záznamy mého jednání ve Švýcarské konfederaci v budově Kantonální banky. Z nich se veřejnost dozví, jaká je pravda.

Miloslav Ransdorf: Česká zahraniční politika nemá žádnou koncepci

Velká česká eurovýměna

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video