Byznys s firmami se v Česku utlumil, hodnota transakcí klesla na 7,2 miliardy dolarů | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Byznys s firmami se v Česku utlumil, hodnota transakcí klesla na 7,2 miliardy dolarů

Byznys s firmami se v Česku utlumil, hodnota transakcí klesla na 7,2 miliardy dolarů
Rekord. Prodej ČGS holdingu švédskému koncernu Trelleborg byl největší transakcí loňského roku.
• 
ZDROJ: Anna Vackova, E15

Zdeněk Pečený

Ačkoli byl rok 2015 z pohledu firemních fúzí a akvizic ve světě rekordní, český trh klesl. Podle žebříčku poradenské společnosti EY se v Česku událo 185 transakcí, což je meziročně o 16 procent méně. Jejich hodnota klesla o devět procent na 7,2 miliardy dolarů.

„Trh fúzí a akvizic v Česku bude dál podporovat několik faktorů,“ říká konzultant EY Michal Hrmo. Zaprvé jde o nízké úrokové sazby. Firmy potřebují umísťovat kapitál – jak svůj, tak z levných úvěrů.

Zadruhé hrají podle Hrma roli zajímavé ceny. Zatímco ve světě se loni prodávaly společnosti v průměru za zhruba 11násobek zisku před započtením úroků, daní a odpisů, v Česku byl tento násobek zhruba o dva až tři roční zisky nižší. K popularitě českých firem u zahraničních investorů přispívá také podhodnocená česká koruna a politická nestabilita v Maďarsku a Polsku.

Peněz je dost
Po celém světě se loni uskutečnily transakce za pět bilionů dolarů, o 400 miliard více než v roce 2007. „Ti, kteří firmy kupují, jsou ochotni za ně platit stále více,“ říká výkonný ředitel EY pro fúze a akvizice Petr Kříž. „Proč? Protože peněz je všude dost, a jak se ukazuje, každý si jich může vytisknout, kolik chce. Dva ze šesti rekordních obchodů, kde akvizice přesáhla 100 miliard dolarů, se uskutečnily loni.“

I když se může zdát, že v poslední době nakupují v Česku hlavně čínští investoři, byli podle EY nejaktivnějším zahraničním investorem Američané, kteří uskutečnili 11 transakcí.

Přibývá také transakcí, při nichž se čeští kupci etablují v zahraničí. Ještě před pěti lety uskutečnili tuzemští investoři jen 17 takových transkací, loni to bylo již 38 obchodů.

Top 5 největších transakcí v roce 2015 v ČeskuTop 5 největších transakcí v roce 2015 v ČeskuAutor: Repro E15

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!