Ceny v českém průmyslu a zemědělství dál klesají

V průmyslu se proti loňskému červnu snížily především ceny koksu a ropných produktů. Ceny chemických látek a výrobků klesly o 6,3 procenta a nápojů a tabáku o 2,5 procenta, přičemž mléčné výrobky zlevnily o více než osm procent. Meziročně rostly ceny vody a nábytku. Proti květnu se ceny v průmyslu snížily o 0,2 procenta.
V zemědělství se v rostlinné výrobě snížily ceny o 9,9 procenta, podobným tempem klesaly ceny brambor, olejnin i obilovin. Skoro o pětinu se zvýšily ceny ovoce. V živočišné výrobě byly ceny nižší o 11,6 procenta kvůli zlevnění u mléka a jatečných prasat. Meziměsíčně se ceny v zemědělství zvýšily o tři desetiny procenta.
Přečtěte si: Průmyslová výroba v eurozóně znovu mírně roste
Ceny stavebních prací se podle odhadů v červnu zvýšily meziročně o 1,2 procenta a ceny tržních služeb v podnikatelské sféře vzrostly o dvě desetiny procenta. Zdražily poštovní a kurýrní, finanční a vydavatelské služby, zlevnily informační služby a pozemní doprava. Proti květnu ceny stavebních prací stouply o desetinu procenta, u tržních služeb klesly o 0,4 procenta.
V hlavní roli ropa
„Červnový výsledek u průmyslu byl pod všechny odhady trhu. Nynější volatilita na trzích s ropou posunula ceny průmyslových výrobců v červnu do záporných hodnot. Ovšem vývoj cen rafinérských produktů se relativně těžko odhaduje, protože jsou tam různá časová zpoždění,“ okomentovala čísla analytička Raiffeisenbank Daniela Milučká.
Jak upřesnila, pokles cen průmyslových výrobců podobný tomu českému zaznamenali v červnu i němečtí průmysloví výrobci. Německý PPI index ale tlačily dolů nejvíce energie, zatímco v ČR to byla ropa.
„Efekt nižších cen ropy by se měl ve zbytku letošního roku zmírňovat. Vliv zlevnění ropy na světových trzích, které započalo loni v červenci, se totiž začne z meziročních srovnání vytrácet. Toto předpokládané citelné slábnutí deflačních tlaků v průmyslu je dalším faktorem, který signalizuje, že Česká národní banka nemá v současnosti důvod k zásahu ve smyslu dalšího uvolnění měnových podmínek,“ uvedl hlavní ekonom společnosti Roklen Lukáš Kovanda.
Čtěte také:
Důvěra v českou ekonomiku roste, dostala se na sedmileté maximum
Americký průmysl ztrácí dech, už pět měsíců v řadě klesá