Češi obvinění v Zambii ze špionáže jsou doma, dorazili v utajení | E15.cz

Češi obvinění v Zambii ze špionáže jsou doma, dorazili v utajení

Letiště Lusaka
Letiště Lusaka
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tři Češi, kteří byli zadržováni v Zambii kvůli údajné špionáži, jsou po dvou a půl měsících doma, okolnosti návratu jsou ale tajné. Začalo se spekulovat i o jejich útěku z Afriky. V Česku jsou muži od minulého čtvrtka. Mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář předpokládá, že soudní proces v Zambii bude pokračovat bez jejich přítomnosti. Ministerstvo doufá, že v takovém případě se prokáže jejich nevina.

Kolář dnes řekl, že muži jsou v pořádku a oslavili Silvestr se svými rodinami. Česká televize uvedla, že muži dorazili do Česka v utajení. Kolář se k tomu nechtěl vyjádřit.

Jeden z mužů, Jiří Cetel, serveru ihned.cz nechtěl říct, jaký návrat byl a ke spekulacím o útěku se nevyjádřil. „Zklamu vás, ale na tuto otázku neodpovím. Ohledně mého návratu mám své důvody, abych nemluvil,“ řekl. Nevěděl, jak teď bude jejich případ v Zambii pokračovat. „To opravdu nevím. Je to pořád vlastně stejné, jako když jsme tam byli. Ze zambijské strany nikdy nevíte, kam se to může vyvinout,“ řekl. Výdaje za řešení potíží v Zambii podle něj přišly trojici na 6000 dolarů (117 600 korun).

Po návratu do Česka prý nikoho nekontaktovali. „Protože jsme se obávali toho, že se nás všichni budou hned vyptávat, jak jsme se dostali domů. Také jsme se potřebovali věnovat svým rodinám, které to těžce nesly,“ řekl televizi Nova.

Cetel, Jan Coufal a Michal Vebr čelí v Zambii obvinění ze špionáže, hrozil jim trest odnětí svobody až 25 let. Muži tam přijeli loni v říjnu za turistikou. Byli obviněni ze špionáže, protože údajně fotografovali vjezdy do kasáren a základnu zambijského letectva. Trojice všechna obvinění odmítala.

Například na jedné z fotografií, jež vzbudily pozornost policie, byla podle českého velvyslanectví tabule se zákazem vstupu u veřejné silnice před kasárnami Mikango; podle obviněných je za tabulí vidět pouze les, v němž se vojenský prostor zřejmě nachází. Další snímek zachycoval dvě zastaralá letadla připevněná na kovové sloupy před vchodem na leteckou základnu téměř v centru města. „Všechny snímky byly pořízeny z veřejně přístupných prostor, doslova z ulice,“ zdůrazňovalo loni české velvyslanectví.

Muži po zadržení strávili sedm dní ve vazbě, pak přebývali v rozestavěném domku bratra honorárního konzula a museli se hlásit policii.

Do případu se vedle české diplomacie, která vyslala do africké země i zvláštního emisara, vložil také prezident Václav Klaus. V dopise svému zambijskému protějšku vyjádřil přesvědčení, že Češi neměli v úmyslu spáchat trestný čin. Úsilí Prahy o propuštění mužů se pak zdálo marné, ještě před Vánoci trojici do Zambie telefonoval šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg, aby zadržené povzbudil.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video