České domácnosti se čím dál více zadlužují
Největší část dluhu domácností představují podle vedoucího oddělení auditorských služeb PwC Česká republika Marka Richtera úvěry na bydlení, rostou ale i spotřebitelské úvěry. „Rok 2015 byl z pohledu domácností velmi příznivý. Nezaměstnanost se dostala na mnohaleté minimum, začaly výrazněji růst mzdy a úrokové sazby hypoték se až koncem roku pomalu zvedají ode dna. Začínají růst ceny nemovitostí. Není tak překvapivý růst zadlužení domácností,“ uvedl Richter.
Firmy na konci listopadu dlužily bankám zhruba 1,127 bilionu korun, jejich zadluženost oproti říjnu klesla o 247 milionů. Před rokem byl dluh podniků 1,033 bilionu korun. Podle Richtera meziroční růst zadlužení podniků podporuje jejich důvěru v budoucnost a celkově pozitivní vývoj ekonomiky i pro následující rok. Dodal ale, že firmy mají stále poměrně dost vlastní hotovosti, což jde proti „poměrně ambiciózním plánům“ bank na pokračující úvěrovou expanzi ve firemním sektoru.
Větší objem vkladů
Na jednodenních vkladech měly domácnosti u finančních institucí uloženo v listopadu 1,5 bilionu korun. Od října se objem vkladů zvýšil o 9,6 miliardy korun, meziročně byl vyšší o 144 miliard korun. Na účty s výpovědní lhůtou domácnosti uložily v meziměsíčním srovnání více a v meziročním méně. Koncem listopadu na nich měly uloženo 270,5 miliardy korun, což je zhruba o miliardu korun více než v říjnu a o 22,6 miliardy méně než před rokem.
Centrální banka poskytuje statistiku každý měsíc v národním měnovém přehledu. Odvozuje se z bilancí měnových finančních institucí, které zahrnují vedle centrální banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank v Česku také fondy peněžního trhu, úvěrní a spotřební družstva.