Česko by mohlo vyslat vojáky na Golany a do Mali, rozhodl Senát

Výcviková mise v Mali

Výcviková mise v Mali Zdroj: ctk/ap

ČTK
Česká armáda asi bude moci vyslat na Golanské výšiny a do Mali až 30 vojáků, a to včetně speciálních jednotek. Mise pod patronátem OSN dnes podpořil Senát, návrh ještě musejí posoudit poslanci. Sněmovní branný výbor už doporučil jeho schválení. Nasazení vojáků do konce roku 2016 vyjde ministerstvo obrany na 182 milionů korun. Úřad bude část peněz požadovat po OSN.

V Mali již česká armáda působí pod patronací mise Evropské unie. Podílí se na výcviku maliských vojáků, hlídá také velitelství mise v hlavním městě Bamaku na jihu státu. Jde o místa, kde je bezpečnostní situace poměrně klidná.

Nový mandát umožní vyslání až 25 vojáků z 601. skupiny speciálních sil generála Moravce. Působit budou na severu africké země, kde se odehrávají boje s islámskými radikály. V misi MINUSMA pod OSN budou spolupracovat s nizozemskými vojáky.

Dalších až pět důstojníků chce česká armáda vyslat na Golanské výšiny do mise OSN UNDOF. Do Izraele by měli ve skutečnosti zamířit podle dřívějších informací tři vojáci, mají působit společně s irskými vojáky ve vedení mise. Kdyby OSN požadovala navýšení české účasti, odjet by mohli podle mandátu další dva vojáci.

Větší účast v Golanech: Zeman je pro, vláda s nimi nepočítá

Prezident Miloš Zeman dlouhodobě prosazoval rozsáhlejší zapojení českého vojska na Golanech. Viděl v tom možnost boje proti islámskému terorismu. Vedení armády ale namítalo, že mise OSN je nebojová a kvůli válečnému konfliktu v Sýrii fakticky nefunkční. Mandát misí na roky 2015 a 2016 se zapojením na Golanech nepočítal.

Někteří senátoři ale zapochybovali o tom, zda by zákonodárci měli nynější návrh vůbec schvalovat. Poukazovali na to, že už loni se v tehdejší předloze vyčlenil určitý počet vojáků, kteří by mohli jet na mise NATO, EU nebo OSN v Africe a Blízkém východě rychle podle konkrétních požadavků. Nynější v podstatě konkretizaci nakonec podpořilo 54 senátorů, proti nebyl žádný, osm členů horní komory se hlasování zdrželo.

Pavel Gruber: Válečné konflikty se brutalizují. Útočí se i na lékaře

Volby do Poslanecké sněmovny ČR 2025

V roce 2025 se v ČR konají volby do Poslanecké sněmovny. Projděte si klíčová témata, mezi které patří aktuální volební průzkumy, termín a čas voleb, strany, kandidáty, postup ve volební místnosti a volební systém ČR pro parlamentní volby 2025 (články se zobrazí po rozkliknutí odkazu):

Termín, strany, kandidáti a systém Volební průzkumy Voličský průkaz Jak volit? Volby ze zahraničí Volební místnosti Kroužkování a preferenční hlasy Volební lístky Volební komise