Česko dodávalo zbraně diktátorům, kritizuje Amnesty | E15.cz

Česko dodávalo zbraně diktátorům, kritizuje Amnesty

ZDROJ: ctk

Petr Horký

Česká republika je mezi zeměmi, které před vypuknutím „Arabského jara“ dodávaly zbraně diktátorům na Blízkém východě, které pak byly použity ke krvavým zásahům proti protestujícím. V případě Česka šlo o export zbraní do Libye, Jemenu a Egypta. Kromě Česka byli hlavními dodavateli zbraní pro arabské státy Rusko, Spojené státy, Francie, Německo a Bulhrsko. Ve své nové zprávě na to upozorňuje organizace Amnesty International.

Česko dodalo v roce 2007 Libyi obrněná vozidla v celkové hodnotě 1,9 milionu eur a chemické zbraně za 421 tisíc eur, píše se ve zprávě AI. Do Egypta Česko exportovalo palné zbraně pro nevojenské účely za 126 tisíc dolarů a zásobníky do brokovnic v hodnotě 127 tisíc dolarů. Největší dodávky zbraní z Česka na Blízký východ ale směřovaly do Jemenu. Režimu prezidenta Alího Abdalláha Salíha dodalo Česko obrněná vozidla, těžké zbraně s ráží nad 20 milimetrů a munici do nich. Mezi roky 2007 až 2009 šlo o vojenský materiál v celkové hodnotě přes 10 milionů eur. Zbraně další miliony pak Česko pouze licencovalo.

Zpráva AI zkoumá dovozy zbraní do pěti států sdružených do spolku MENA, mezi něž patří Egypt, Sýrie, Libye, Bahrajn a Jemen. Zpráva sleduje období od roku 2005 do vypuknutí série revolucí známých jako Arabské jaro v roce 2010.

„Při potlačování demonstrací v Egyptě a Bahrajnu policie často používala brokovnice s ničivým, smrtícím efektem,“ píše se ve zprávě. Je možné, že na náměstích v Káhiře policie střílela do lidí i patronami dovezenými z Česka.

Velká část zbraní, které pracovníci AI objevili na bojištích v Libyi, byla vyrobena ještě v sovětské éře, například rakety GRAD. Nalezena byla i čínská, bulharská nebo italská munice.

Amnesty International státy upozorňuje, že podle Dohody o obchodu se zbraněmi (Arms Trade Treaty) by státy měly zajistit, aby prodej zbraní nebyl povolen do zemí, kde je riziko, že budou použity k porušení lidských práv a mezinárodních humanitárních zákonů. AI uznává, že od vypuknutí protestů vlády demokratických zemí uvalily na blízkovýchodní země zbrojní embargo, to ale přichází „příliš pozdě“. Podle AI existovaly důkazy o zneužití zbraní pro porušování lidských práv už dávno před tím.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.