Česko omezí dostupnost alkoholu a automatů | E15.cz

Česko omezí dostupnost alkoholu a automatů

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: 7 Jan Racek

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česko začne s alkoholem a hazardním hráčstvím bojovat podobně jako s nelegálními drogami. Vláda totiž schválila změny v národní strategii protidrogové politiky, která se má rozšířit o opatření k omezení dostupnosti alkoholických nápojů i hraní a přispět ke snížení jejich dopadů. Informoval o tom národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Dokument platí do konce roku 2018.

„Spotřeba čistého alkoholu na osobu včetně kojenců činila pro rok 2012 celkem 9,9 litru. Lze jednoznačně konstatovat, že pití alkoholických nápojů v České republice je velmi rozšířené,“ stojí v upravené strategii. Podle autorů se v textu nyní odrážejí nepříznivé dopady pití i hráčství na zdraví, na rodiny i celou společnost. Cílem je „snižování nabídky, poptávky a škod“. Autoři zohledňují i vývoj přístupu v zahraničí.

Podle materiálu Česko patří k zemím s nejvyšší spotřebou alkoholu na hlavu. Denně či každý druhý den pije 15 procent dospělých - 23 procent mužů a osm procent žen. Aspoň jednou týdně si alkohol dopřeje víc než polovina mužů a víc než třetina žen. Podle evropské studie se šestnáctiletí v Česku opíjejí víc než jejich vrstevníci v jiných státech.

Aspoň 3x do měsíce se opije pětina Čechů

V roce 1995 se aspoň třikrát za poslední měsíc opilo 14 procent mladých Čechů a Češek, v roce 2011 jich byla už pětina. Podle Vobořila stoupá konzumace alkoholu také u dětí ze základních škol. Proto se podle protidrogového koordinátora chystá novela zákona, která zpřísní sankce za podávání alkoholu mladistvým. Alkohol je zhruba za šesti procenty úmrtí v zemi. V roce 2007 léčba nemocí, které vyvolalo nadměrné pití alkoholu, stála 2,6 miliardy, uvedli autoři.

Podle autorů strategie je v Česku i dostupnost hazardních her vysoká. Loni na tisícovku obyvatel připadalo 7,5 hracího přístroje. Na Slovensku je to 3,7, v Německu tři, v Polsku 0,6 a v Rakousku 0,3 přístroje. V on-line hazardu v roce 2012 vklady u provozovatelů s licencí činily 14 miliard korun. Zhruba ve stejné míře hrají Češi i na nedaněných zahraničních webech, uvádí strategie. Problémy s hraním by podle odborné studie mohlo mít až 170 tisíc dospělých, závislost pak až 80 tisíc.

Návykové látky a hazardní hraní

Ve strategii se tak nyní slovo „drogy“ nahrazuje spojením „návykové látky a hazardní hraní“. Počítá se se snižováním nabídky a s regulací i s opatřeními, která by měla zmenšit poptávku a dopady.

Protidrogový koordinátor s ministerstvem zdravotnictví má do konce března příštího roku připravit plán kroků, které by se proti nadměrnému pití alkoholu měly podniknout do roku 2018. Takový materiál má do stejného termínu vzniknout i k hráčství. Do konce března 2019 by se měly výsledky strategie vyhodnotit. Vláda by měla dostat hned také návrh nového dokumentu se záměrem na další roky.

Kdo hledá, ten si drogy najde. Trochu jiný průvodce jihovýchodní Asií

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video