Česko porušuje práva migrantů, tvrdí OSN. Vadí i výroky Zemana

Děti běženců v Bělé nechápou, proč by měly pobývat
za žiletkovým plotem s policejním dozorem

Děti běženců v Bělé nechápou, proč by měly pobývat za žiletkovým plotem s policejním dozorem Zdroj: ctk

Vysoký komisař OSN pro lidská práva obvinil Českou republiku ze systematického porušování práv uprchlíků, kteří do země dorazili od letošního srpna. Zajd Raad Husajn dal zároveň najevo znepokojení nad "xenofobními veřejnými projevy, včetně islamofobních výroků" prezidenta Miloše Zemana. Uvádí se to v prohlášení Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR), vydaným pod titulkem: "Zajd naléhá na Českou republiku, aby ukončila zadržování migrantů a uprchlíků".

Činitel OSN svůj názor zdůvodnil tvrzením, že je běžné, že české úřady zadržují přistěhovalce po dobu 40 až 90 dnů a podrobují je osobním prohlídkám, aby jim vzaly peníze na zaplacení nákladů na pobyt v zařízeních pro cizince.

Zajd Raad Husajn řekl, že je znepokojen životními podmínkami, v nichž běženci v těchto zařízeních žijí. To, že jsou v nich navíc drženy také děti, podle něj nemá žádné ospravedlnění.

„Podle důvěryhodných zpráv z různých zdrojů není porušování lidských práv migrantů ani ojedinělé, ani náhodné, ale systematické: zdá se, že jde o nedílnou součást politiky české vlády zaměřené na to, aby odradila přistěhovalce a uprchlíky od vstupu do země, nebo aby tam zůstávali,“ uvedl jordánský diplomat v komuniké.

„Mnoho z těchto lidí jsou uprchlíci, kteří hrozně trpěli ve svých zemích původu, stejně jako i při své cestě do České republiky,“ dodal vysoký komisař.

„Mezinárodní právo je zcela jasné v tom, že zadržování imigrantů musí být výhradně jen krajním opatřením. A pokud jde o děti, Výbor OSN pro práva dítěte zdůraznil, že zadržování dětí, a to pouze na základě jejich statusu migrantů, nebo jejich rodičů, je porušení (práva), nikdy není v jejich nejlepším zájmu, a je neospravedlnitelné,“ dodal činitel.

Podle něho by měly české úřady přijmout alternativní řešení v souladu s dodržováním lidských práv, mezinárodními závazky České republiky i s doporučeními její ombudsmanky Anny Šabatové.

Jiří Ovčáček: Prezident republiky dlouhodobě varuje před nebezpečím islámského fundamentalismu

Zajd Raad Husajn v souvislosti se „zadržovací politikou“ ČR velmi stručně vyjádřil znepokojení nejen nad Zemanovými veřejnými výroky, ale i nad veřejnou peticí proti imigraci, kterou inicioval bývalý prezident Václav Klaus.

Hrad kritiku odmítá

Hrad ale v reakci na Husajnovo vyjádření uvedl, že se stupňuje kampaň proti České republice kvůli jejímu postoji k migrační krizi. Je podle něj zcela nemístné Česko tvrdě kritizovat za porušování práv uprchlíků. Prezident Miloš Zeman podle mluvčího na svých slovech o islámu trvá.

„Jedním z nejdůležitějších výdobytků listopadových událostí v roce 1989 je svoboda slova, svoboda názorů. Taková prohlášení jdou proti tomuto duchu. Slovní útok na prezidenta republiky není první a je tedy zcela zřejmé, že se stupňuje kampaň proti České republice kvůli postoji ve věci migrační krize,“ řekl Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

„Prezident republiky dlouhodobě varuje před nebezpečím islámského fundamentalismu. Na svých názorech setrvá a nehodlá je pod tlakem ze zahraničí měnit. Česká republika dodržuje lidská práva, dodržuje zákony. Kaceřovat takovým způsobem suverénní zemi je proto zcela nemístné,“ poznamenal hradní mluvčí.

Výroky Miloše Zemana k uprchlíkům:
„První věta zní: Nikdo vás sem nezval. Druhá věta: Když už tady jste, tak musíte respektovat naše pravidla, stejně jako my respektujeme pravidla, když přijedeme do vaší země. Třetí věta: Když se vám to nelíbí, běžte pryč.“ (2. srpna 2015 pro Blesk.cz)
„Přijel jsem navštívit vás. Setkávám se s občany České republiky a se zahraničními hosty pouze tehdy, když si je sám pozvu, což není tento případ.“ (Zeman 24. září 2015 na setkání s lidmi v obci Vyšní Lhoty, kde byl nedávno otevřen uprchlický tábor; do tábora se Zeman nevypravil.)
„Pokud pomoc alokujete do Evropy, tak jsou to vyhozené peníze… Je potřeba pomáhat buď v jejich zemích nebo v sousedních zemích, kam se uchýlili.“ (Zeman o uprchlících 24. září 2015 po návštěvě Moravskoslezského kraje)
Přijdeme o krásu žen, protože ty budou zahaleny v burkách od hlavy po paty včetně obličeje, kde máte jen takovou látkovou mřížku.“ (Zeman při debatě se zaměstnanci Řeznictví a uzenářství Matula v Lechoticích na Kroměřížsku 16. října 2015)
Výroky Miloše Zemana k islámu:
Nevěřím, že jsou umírnění muslimové a radikální muslimové. Stejně jako nevěřím, že jsou jen umírnění a radikální komunisté. Jsou jen muslimové a komunisté.“ (na mezinárodní konferenci Evropa sjednocená a svobodná; Mladá fronta Dnes, 28. června 2011)
Nepřítelem je anticivilizace táhnoucí se od severní Afriky až po Indonésii. Žije v ní na dvě miliardy lidí a financovaná je dílem z prodeje ropy, dílem z prodeje drog.“ (na mezinárodní konferenci Evropa sjednocená a svobodná; Mladá fronta Dnes, 28. června 2011)
„I když lze souhlasit se zákazem, aby ženy řídily auto, ve všech ostatních případech islámská anticivilizace činí z žen nesvéprávnou, diskriminovanou menšinu a znemožňuje jejich svobodný rozvoj.“ (v prohlášení pro média, vysvětlujícím jeho slova z června 2011; ČTK, 7. července 2011)
Muslima lze definovat jako vyznavače Koránu, podobně jako nacista je vyznavačem rasové nadřazenosti a antisemitismu nebo komunista vyznavačem třídního boje a diktatury proletariátu.“ (v prohlášení pro média, vysvětlujícím jeho slova z června 2011; ČTK, 7. července 2011)
Netvrdím, že všichni muslimové jsou teroristé, tvrdím, že všichni teroristé jsou muslimové.“ (rozhovor pro Reflex, 4. srpna 2011)
Umírněný muslim je contradictio in adjecto, tedy protimluv, stejně jako contradictio in adjecto je umírněný nacista.“ (rozhovor pro Reflex, 4. srpna 2011)
To přece není náboženství lásky a už vůbec ne tolerance, ale náboženství nenávisti.“ (rozhovor pro Reflex, 4. srpna 2011)
„Myslím si, že lze koexistovat s buddhismem, hinduismem, šintoismem, konfucianismem, ale nelze koexistovat s islámem. Ten má ve svých posvátných textech zakotveno, že má ovládnout svět, že si má podrobit nevěřící.“ (rozhovor pro Reflex, 4. srpna 2011)
„Já řekl, že islám je náboženstvím nenávisti. A za tím si stojím, protože tento můj výrok nevyplynul z žádného předsudku, ale ze studia islámských textů.“ (rozhovor pro Haló noviny, 10. ledna 2013)
Muslimští fanatici nedávno v Nigérii zajali 200 mladých křesťanských dívek. A v květné Evropě se v srdci Evropské unie nedávno odehrál odporný atentát v židovském muzeu v Bruselu. Nenechám se uklidňovat prohlášeními, že se jedná pouze o malé okrajové skupiny, domnívám se naopak, že tato xenofobie a tento řekněme rasismus nebo antisemitismus vyplývá ze samé podstaty ideologie, o kterou se tyto fanatické skupiny opírají.“ (při oslavě izraelského dne nezávislosti na konci května 2014; Lidové noviny, 7. června 2014)
Snažím se říkat věci na rovinu a snažím se říkat to, co pokládám za pravdu, a snažím se také svoje názory zdůvodňovat argumenty. Ty argumenty, to nejsou jenom krutosti Islámského státu, to je například i nepřizpůsobivost většiny islámských komunit v západní Evropě, kde se vytvářejí ghetta, odloučené lokality a některé části západoevropských měst jsou tzv. no go neboli místa, kam se neodváží ani policie.“ (rozhovor pro parlamentnilisty.cz, 17. října 2015)