Česko pošle Sýrii humanitární pomoc, hodnota se může vyšplhat na 200 milionů | e15.cz

Česko pošle Sýrii humanitární pomoc, hodnota se může vyšplhat na 200 milionů

Příslušník syrské armády
Příslušník syrské armády
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česko vyšle do Sýrie mimořádnou humanitární pomoc přibližně čtyři miliony korun. Po jednání se svým syrským protějškem Fajsalem Mikdádem to oznámil náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa. Zdravotnické pomůcky a materiál by se podle něj měl dostat i do těžko přístupných konfliktních zón. V příštích třech letech by podle Tlapy Česko mohlo na pomoc Sýrii přispět až 200 miliony korun, pokud to schválí vláda.

„Jsou schváleny dvě dodávky do Sýrie v celkové částce zhruba čtyř milionů korun,“ řekl Tlapa. „Jsou to věci pro lidi postižené válkou, kteří potřebují zdravotní pomůcky a zdravotní materiál, aby měli šanci dál žít,“ doplnil. Distribuci pomoci bude zajišťovat syrský arabský červený půlměsíc, díky tomu se podle Tlapy dostane i do špatně dostupných míst. „Syrský arabský půlměsíc má přístup i do řady míst, která jsou dnes součástí konfliktu,“ podotkl. První dodávka pomoci by měla odejít v květnu a druhá v červnu.

Ministerstvo zahraničí také pracuje na dlouhodobém projektu, podle nějž by Česko v období 2016 až 2019 mohlo Sýrii poskytnout až 200 milionů korun. Tento materiál musí nejprve schválit česká vláda. „Pokud chceme zastavit konflikt, tak ho musíme řešit v oblasti, odkud lidé odcházejí,“ poznamenal Tlapa a připomněl tak, že válka v Sýrii je jednou z hlavních příčin současné uprchlické krize.

Jediná ambasáda

Mikdád ocenil nejen finanční pomoc České republiky, ale také práci české diplomacie. Česko má i nyní v Damašku funkční ambasádu, na rozdíl od řady západních zemí, jejichž zájmy tam zastupuje. Mikdád se vyjádřil pochvalně na adresu české velvyslankyně Evy Filipi. „Máte skvělou ambasadorku, která i v nebezpečné situaci zůstala se syrským lidem,“ řekl. Dodal, že Filipi zprostředkovávala také jednání syrské vlády se Spojenými státy.

Mikdád se během návštěvy Česka setkal také s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem (ČSSD) nebo ministrem financí Andrejem Babišem (ANO). Na jednáních se dotkli také možností ekonomické spolupráce. Tlapa už loni na své návštěvě v Sýrii hovořil o tom, že Česko by se mohlo podílet na poválečné rekonstrukci země. Mikdád dnes uvedl, že oba státy měly v uplynulých 50 letech skvělé ekonomické vztahy. S Babišem proto mluvil o tom, že je třeba na ně navázat, nejprve však země musí být bezpečná. Babiš potvrdil, že Syřané chtějí s Českem spolupracovat.

Čeští politici s Mikdádem hovořili také o aktuální situaci v Sýrii. Zaorálek vyzval syrskou vládu, aby se zasadila o nalezení konsenzu v rámci ženevských mírových jednání, která začala v lednu a účastní se jich jak vládní delegace, tak zástupci opozice.

Ekonomická témata měla být také předmětem schůzky Mikdáda s ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem (ČSSD) a zástupci Hospodářské komory a Svazu průmyslu a dopravy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery