Česko spoluzakládá fond pro západní Balkán. Má mu pomoci do EU | E15.cz

Česko spoluzakládá fond pro západní Balkán. Má mu pomoci do EU

Zleva albánský ministr Ditmir Bushati, chorvatský ministr Igor Crnadak a kosovský ministr Hashim Thaci při podpisu dohody o západobalkánském fondu
Zleva albánský ministr Ditmir Bushati, chorvatský ministr Igor Crnadak a kosovský ministr Hashim Thaci při podpisu dohody o západobalkánském fondu
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministři zahraničí visegrádské čtyřky (V4), Slovinska, Chorvatska a šesti zemí západního Balkánu dnes v Praze podepsali dohodu o založení západobalkánského fondu, který má napomoci regionální spolupráci. Stabilita této oblasti je podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) klíčová pro stabilitu a prosperitu nejen střední, ale celé Evropy. Nesmí ji narušit ani migrační krize.

„Očekávám, že tento fond přispěje k tomu, že se stane klíčovým nástrojem regionální spolupráce,“ uvedl Zaorálek na tiskové konferenci po ustavení fondu, jehož vznik iniciovala ČR před čtyřmi lety během svého minulého předsednictví visegrádské skupině. Každá z členských zemí Západobalkánského fondu do něj vloží 30 tisíc eur (asi 813 tisíc korun), země V4 společně přispějí částkou 80 tisíc eur (zhruba 2,17 milionu korun) na expertní pomoc při zahájení jeho činnosti.

Právě stabilita Balkánu je podle Zaorálka klíčová. „Balkán se nesmí destabilizovat, to je náš zásadní zájem,“ konstatoval šéf české diplomacie. Podobně hovořil i místopředseda Evropské komise Frans Timmermans, podle něhož je i proto extrémně důležitá integrace zemí západního Balkánu do unie.

Právě tuto integraci země účastnící se summitu v Praze podpořily ve společné deklaraci. Přijaly také deklaraci týkající se migrace, kterou je podle Zaorálka nutné řešit nejen v rámci osmadvacítky, ale i ve spolupráci se sousedními zeměmi. V4 se také dohodla na vytvoření sítě koordinátorů, kteří se budou věnovat spolupráci v oblasti humanitární a další pomoci západnímu Balkánu.

K migraci se na tiskové konferenci vyjádřil i maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó, podle něhož je Maďarsko jedinou zemí, které se i s pomocí stavby plotu na jižní hranici podařilo úspěšně zastavit příliv uprchlíků. Zatímco nedávno jich přicházelo šest až deset tisíc denně, dnes žádný, poznamenal. Bez pomoci dalších zemí Visegrádu by se to podle něj nepodařilo.

V čele fondu Albánec

Západobalkánský fond bude sídlit v albánské Tiraně a jeho prvním ředitelem bude albánský diplomat. „Podpis dohody o tomto fondu nemohl přijít v lepší době, než když pracujeme na své cestě do EU,“ uvedl albánský ministr zahraničí Ditmir Bushati. Ocenil také, že inspirací tomuto fondu byl již 15 let fungující visegrádský fond.

Ze západního Balkánu, přes nějž v posledních týdnech míří do unie rekordní počty uprchlíků, pozvala Praha na dnešní jednání ministry zahraničí Srbska, Albánie, Bosny, Makedonie, Černé Hory a Kosova. Kosovo vyhlásilo nezávislost v roce 2008, uznává ji ale jen 23 z 28 zemí EU, včetně Česka.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video