Chceme zmrazit platy zákonodárců, říkají lidovci a ANO

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek Zdroj: ctk

Lidovci navrhují, aby platy zákonodárců zůstaly ještě rok zmrazené. V příštím roce by pak měla nastat systémová změna s navázáním platů na docházku poslanců a platy soudců. Návrh, který přednesl lidovecký předseda, vicepremiér Pavel Bělobrádek, na schůzce koaličních špiček, podporuje i hnutí ANO. Zda pro něj budou hlasovat i sociální demokraté, není jasné.

„Už jsme rozladěni z neustálých schůzek a neustálých dohod, které potom padají,“ řekl lidovecký šéf, který dosavadní debaty označil za únavné a dehonestující. Kritikou narážel zejména na sociální demokraty, kteří nejprve spolu s ostatními stranami souhlasili s nárůstem platů ústavních činitelů o 14,4 procenta, ale posléze od dohody ustoupili.

Návrh lidovců má být i proto podle Bělobrádka určitým tlakem na koaliční partnery, aby se dospělo k dohodě. Podle představ lidovců by měla vzniknout pracovní skupina, která by bez časového tlaku, kterému poslanci čelí nyní, připravila změnu zákona. Jeho základem by pak měl být logický systém výpočtu platů zákonodárců.

„My tento návrh podporujeme a v průběhu roku 2015 chceme najít nějaký mechanismus, který by to vyřešil jednou pro vždy. Ať je na to čas, klid,“ řekl po jednání koaličních špiček šéf klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Na dotaz, zda se k tomu koalice ještě mezi druhým a třetím čtením sejde, uvedl: „Nevylučuji to.“

Sobotkův růst o procento

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na dotaz, jak se koalice v této věci dohodla, napsal, že je rád, že nebudou platy zvýšeny o 14 procent. „Zbytek rozhodnou poslanci hlasováním o jednotlivých pozměňovacích návrzích. Pokud žádný neprojde, bude platit návrh naší vlády, který počítá s růstem o jedno procento,“ uvedl.

Část koaličních partnerů na jednání špiček podle Bělobrádka upozorňovala, že by se tím řešení problému jen odsunulo o rok. Na schůzce zazněl i další návrh, který ale Bělobrádek neupřesnil. Řekl jen, že ho projedná s poslanci. Během úterý by chtěl dospět k řešení.

Lednový skok

Jak se nakonec k věci postaví ČSSD, není zcela jasné. Sociální demokracie se na pondělním jednání klubu dohodla, že navrhne navázání platů ústavních činitelů na průměrnou mzdu v nepodnikatelské sféře tak, aby zvýšení pro příští rok činilo zhruba jedno procento. S takovým růstem počítal i původní vládní návrh.

Návrh podobný lidoveckému předložil také předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura. Navrhuje zmrazení prodloužit o další čtyři roky zachováním současné platové základny 51.731 korun až do konce roku 2018. Jestli Sněmovnou do konce roku novela zákona o platech ústavních činitelů neprojde, stoupnou od ledna automaticky o 26 procent.