Čínský premiér přijal Sobotkovo pozvání do Prahy | E15.cz

Čínský premiér přijal Sobotkovo pozvání do Prahy

Čínský premiér přijal Sobotkovo pozvání do Prahy
Premiér Bohuslav Sobotka a čínský premiér Li Kche-čchiang
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Premiér Bohuslav Sobotka dnes v Pekingu jednal se svým čínským protějškem Li Kche-čchiangem, kterého pozval do Prahy. Předseda čínské vlády pozvání přijal. Česká republika se také bude ucházet o pořádání vrcholné schůzky zemí platformy 16+1, tedy států střední a východní Evropy a Číny. Li Kche-čchiang přitom tento záměr podpořil.

„Budeme usilovat o to, abychom to byli my, kdo bude organizovat příští setkání premiérů střední a východní Evropy plus Čína,“ řekl Sobotka. Česká republika je v této skupině aktivní zejména co se týká její regionální dimenze. Předseda české vlády dnes v rámci svého programu zahájil setkání regionálních lídrů platformy 16+1 ve městě Tchang-šan a řekl, že Česká republika je jedním z motorů spolupráce.

Premiéři hovořili také o možnostech změny statusu Číny na tržní ekonomiku, kterého se obávají například české ocelářské firmy. Sobotka řekl, že Česko v této otázce bude postupovat ve shodě s EU.

„Pro vztahy Číny a Evropské unie je velmi důležité, abychom našli rozumné schůdné řešení, které nebude znamenat ohrožení evropského trhu, ale zároveň udrží silnou linii vztahů, které jsou v obchodu mezi Evropskou unií a Čínou,“ shrnul premiér výsledek debaty o tržním statusu čínské ekonomiky.

Česko přispěje na oživení Hedvábné stezky. Do fondu čínské banky vloží miliardy

Pokud by Čína byla uznána za tržní ekonomiku, pak by na evropské trhy snáze pronikaly její výrobky. V případě oceli by cena byla nesrovnatelně nižší ve srovnání s evropskými výrobci. Hlasitými odpůrci takové změny jsou proto oceláři, podle nichž by levná ocel z Číny zlikvidovala trh s touto surovinou.

„Pro nás je důležité, abychom si vyslechli argumenty čínské strany,“ dodal Sobotka. Vyžádal si prý informace, jak se vyvíjí čínské ocelářské kapacity a jak vypadá struktura vývozu do Evropy. „Je třeba vést diskusi o tom, jaké typy čínského dovozu ve skutečnosti Evropskou unii ohrožují a jak v nich Evropská unie bude moci postupovat v příštích letech,“ podotkl premiér.

Sobotka a čínský premiér hovořili také o spolupráci v jaderné energetice, o kterou se Čína zajímá dlouhodobě. Číňané mají podle Sobotky zájem podílet se na rozvoji rychlodrah, což je prý vzhledem k nepřipravenosti projektů spíše příslibem do budoucna. Český premiér při jednání podpořil vstup českých výrobců letadel na čínské trhy a rozvoj spolupráce ve finančnictví i potravinářství. Jak podotkl, s čínským premiérem se za posledních sedm měsíců setkal už podruhé, což je podle něj plusem pro vztahy mezi Prahou a Pekingem.

Sobotka má během nynější pětidenní návštěvy Číny v plánu setkání s řadou představitelů čínské vlády. Na cestě ho doprovázejí ministři průmyslu a obchodu, dopravy a sociálních věcí.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!