ČSSD vytvořila v Duchcově koalici s extremisty. Sobotka chce buňku zrušit | E15.cz

ČSSD vytvořila v Duchcově koalici s extremisty. Sobotka chce buňku zrušit

Bohuslav Sobotka
Bohuslav Sobotka
• 
ZDROJ: CTK

ČTK, čap

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Sociální demokracie v Duchcově na Teplicku uzavřela koalici s extremistickou Dělnickou stranou sociální spravedlnosti a KSČM. V sedmičlenné radě mají mít socialisté tři zástupce, stejně jako KSČM. Poslední místo má připadnout DSSS. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se chystá kvůli tomu duchcovskou organizaci zrušit.

DSSS ve městě opakovaně organizovala protiromské demonstrace. Podle lídra kandidátky ČSSD a kandidáta na starostu Zbyňka Šimbery se kvůli postojům jiných uskupení nepovedlo sestavit koalici bez DSSS. Stranu za extremistickou nepovažuje.

„Četl jsem si její stanovy, nic takového v nich není. DSSS je státem uznávaná, tudíž legální politická strana jako každá jiná,“ řekl Šimbera.

Sociální demokracie se od této koalice distancovala, sdělil Sobotka. „Mě to velmi překvapilo a myslím si, že to je zbytečná skvrna na štítu sociální demokracie. My samozřejmě s rasisty a extremisty žádné koalice dělat nebudeme, a to ani v Duchcově, ani v žádném jiném městě nebo obci,“ řekl Sobotka.

Postup místní stranické organizace je podle něj jak v rozporu s postojem vedení ČSSD, tak postojem krajské organizace sociální demokracie. Sobotka, který je prý situací znepokojen, uvedl, že se nejužší vedení sociální demokracie bude v pátek věcí zabývat. Místní organizace Duchcov bude zrušena v souladu se stanovami, podotkl.

Šimbera: S vyloučením počítám

Šimbera se svým vyloučením ze sociální demokracie počítá. „Vedení ČSSD mi volalo, jestli takovou koalici chci uzavřít, já jsem řekl, že ano, že už jsem ji uzavřel. Řekli mi, že budu nejspíš vyloučen, tak mě asi vyloučí,“ doplnil Šimbera.

O uzavření koalice v Duchcově bude v pátek odpoledne jednat také vedení KSČM, řekl místopředseda strany Jiří Dolejš. Podle něj je dělnická strana extremistickým subjektem a možnou spolupráci s ní je potřeba pečlivě zvážit. Na místní úrovni je ale podle Dolejše potřeba posuzovat vždy konkrétní zástupce. Podle místopředsedy záleží na tom, zda budou zastávat podobně extremistické názory, jako vedení dělnické strany.

V městské radě má za DSSS zasednout lídr její kandidátky Jindřich Svoboda, který ve městě svolával protiromské demonstrace. Svoboda je pravomocně odsouzený za podvod. Neoprávněně si účtoval statisíce korun za dojíždění na léčbu do Prahy.

Zasahovala policie

Protiromské nálady a protesty se loni v Duchcově rozhořely poté, co na ulici na manželský pár zaútočilo několik Romů. Soud v březnu potrestal pět lidí od roční podmínky do tříletého vězení. Podle verdiktu nemělo napadení rasový podtext. Loňská protestní červnová akce DSSS skončila střetem s policií.

Duchcov letos v květnu navštívil ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). Podle něho tamní problém je v tom, že vázne komunikace radnice s neziskovými organizacemi. Ty by mohly pomoct situaci řešit a lidi z okraje společnosti integrovat.

V Duchcově před pár lety působila i vládní Agentura pro sociální začleňování. Město ale začátkem roku 2011 předčasně opustila kvůli rozhodnutí radnice o privatizaci bytů. Obávala se toho, že se situace obyvatel zhorší, mnozí by mohli skončit na ulici. Podle bývalého vedení města se obavy nenaplnily.

Autor: ČTK, čap

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video