Čtvrt miliardy. Tým Kobra vyčíslil krácení daně na Kladensku | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Čtvrt miliardy. Tým Kobra vyčíslil krácení daně na Kladensku

Čtvrt miliardy. Tým Kobra vyčíslil krácení daně na Kladensku
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Speciální tým policie a finanční správy Kobra vyčíslil škodu při údajném krácení daně na Kladensku na zhruba 300 milionů korun. Policisté při úterním zátahu zadrželi 29 lidí. Tři z nich poslal soud do vazby, sdělila dozorující žalobkyně Petra Vítková z Krajského státního zastupitelství v Praze. Mezi obviněnými je údajně také kladenský podnikatel Ivan Štípek, který vytvořil v předchozích letech síť fiktivních firem.

Lidové noviny s odkazem na policejní dokumenty uvedly, že Štípek je podezřelý z vytvoření „virtuálního firemního impéria“, které fungovalo nejméně čtyři roky. Podle listu s ním spolupracoval bývalý bodyguard nyní uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře, boxer Daniel Macháček, a rovněž exmanažer hokejisty Jaromíra Jágra Lubomír Rys.

Podle mluvčího protikorupční policie Jaroslava Ibeheje se trestná činnost děla tak, že několik desítek obchodních společností údajně od roku 2011 vykazovalo vysoké obraty ze stavebních činností a každý měsíc uplatňovalo nároky na vyplacení nadměrných odpočtů DPH. „Obchodní společnosti, v nichž jako jednatelé měli působit takzvaní bílí koně, však neměly vykonávat žádnou činnost, neměly vést účetnictví a měly vykazovat jen minimální pohyby na bankovních účtech,“ sdělil Ibehej.

Žalobkyně Vítková řekla, že policie 29 zadržených obvinila z krácení daně. Tři z nich poslal soud ve čtvrtek do vazby. „V případě prokázání viny hrozí hlavním pachatelům až desetiletý trest odnětí svobody,“ dodala Vítková.

Od června dvě miliardy

Vyšetřovatelé zatím podle Ibeheje vyčíslili škodu na zhruba 290 milionů korun. Tým Kobra je složený z policistů, celníků a lidí z finanční správy a zaměřuje se na velké daňové úniky. Zásah proti skupině z Kladenska s krycím názvem Uhlí začal v úterý. Členové Kobry zasahovali na 38 místech v Česku, zejména pak ve Středočeském kraji.

Kobra funguje od poloviny loňského června. Tým od té doby oznámil rozkrytí daňových úniků při fiktivních obchodech s nanodisky, pohonnými hmotami nebo cigaretami. Další kauzy se týkaly daňových úniků v oblasti reklamy, při obchodech s toaletním papírem či vývozem tiskařských strojů. Celkem ve všech těchto kauzách vznikly údajně škody za zhruba dvě miliardy korun.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!