Doplnění ropy do státních rezerv vázne, o zakázku není zájem | e15.cz

Doplňování ropy do státních rezerv vázne. O zakázku neměl ani napodruhé nikdo zájem

Ropné zásobníky státního podniku Mero
Ropné zásobníky státního podniku Mero
• 
ZDROJ: MERO/ Ludek Sipla / E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Do tendru na nákup ropy do státních nouzových zásob se ani napodruhé nikdo nepřihlásil. Zakázku za 52,2 milionu dolarů proto Správa státních hmotných rezerv (SSHR) vypíše znovu. O výsledku zadávacího řízení na twitteru informoval předseda SSHR Pavel Švagr. Nákup ropy do státních skladů schválila vláda v červnu. Hrozilo totiž, že zásoby klesnou pod zákonné minimum, které je stanovené na 90 dnů běžné spotřeby.

První pokus o nákup asi 75 tisíc tun ropy zrušila SSHR koncem července. Několik hodin před uplynutím doby pro podání nabídek na pořízení ropy dostala správa od jednoho z potenciálních účastníků tendru požadavek na úpravu zadávacích podmínek.

SSHR proto tendr vypsala znovu. „Ani napodruhé se do zakázky na nákup ropy do nouzových zásob nikdo nepřihlásil, uvedl Švagr. Důvodem podle něj může být nejistota na trzích ohledně ceny a dodávky.

Česko od jara 2017 do roku 2020 neplnilo směrnici Evropské unie, která požaduje po státech, které ropu netěží, aby měly zásoby minimálně na 90 dní. SSHR v minulých letech opakovaně po vládě požadovala, aby doplnění ropy nebo ropných produktů do státních zásob schválila, nikdy ale neuspěla. Například v roce 2017 správa navrhovala buď nákup 80 tisíc tun takzvané sladké ropy, nebo 50 tisíc metrů krychlových nafty a 26 tisíc metrů krychlových benzinu. Plnit limit začal stát během pandemie koronaviru, a to díky útlumu provozů a ekonomiky.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video