Důchodovou reformu možná zaplatí živnostníci | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Důchodovou reformu možná zaplatí živnostníci. Ať si vláda najde jiné otloukánky, říká šéfka asociace

Martin Štorkán

Martin Štorkán

Ministerstvo práce nepočítá s tím, že by v rámci připravované důchodové reformy došlo k navyšování věku odchodu do důchodu. Odvody do důchodového systému by mohly vzrůst živnostníkům. Informovaly o tom Seznam Zprávy. Podle šéfky Asociace malých a středních podniků a živnostníků Evy Svobodové ale osoby samostatně výdělečně činné odvádí dostatečnou částku již nyní. 

„Reforma nepočítá se zvyšováním důchodového věku. A to z několika důvodu – jedním z nich je to, že průměrná délka života ve zdraví je nižší než 65 let. Proto si myslíme, že v současnosti není prostor pro to, abychom zvyšovali důchodový věk,” uvedl pro Seznam Zprávyvedoucí koncepčně analytického oddělení ministerstva práce a sociálních věcí Jiří Šatava.

Vypočítejte si výši penze a věk odchodu do důchodu zde >>>

Zvyšování odvodů by se z konkrétních skupin mohlo týkat živnostníků. „Víme, že osoby samostatně výdělečně činné do důchodového systému odvádí velmi malou část svých příjmů. To znamená, že jejich důchody budou velmi malé. Různé projekce hovoří o sedmi tisících korunách. Tudíž mohou být změny pro osoby samostatně výdělečně činné, ale je to pro jejich dobro,” dodal Šatava.

Šéfka Asociace malých a středních podniků a živnostníků Eva Svobodová si ale nemyslí, že by živnostníci do důchodového systému odváděli malou část svých příjmů. „Osoby samostatně výdělečně činné platí při minimální výši sociálního a zdravotního pojištění kolem 4500 korun měsíčně, což je velmi slušná částka, protože ji platí i v případě, že mají za daný měsíc třeba kvůli nemoci nulový příjem. Živnostníci s ročními příjmy nad milion korun samozřejmě také více odvádějí. Mohli by se najít jiní otloukánci než živnostníci,“ napsala E15.cz Svobodová.  

Babiš v Černobylu nebo ve Hře o trůny. Podívejte se na nejnovější díla internetových vtipálků

Důchodová reforma by se podle Seznam Zpráv měla zaměřit i na politiku takzvaných spravedlivých důchodů. To znamená, že důchody mužů a žen, které ho mívají v průměru o 2500 korun nižší, se budou postupně vyrovnávat.

Na potřebu změn důchodového systému, aby byl dlouhodobě udržitelný a zvládl v budoucnu početnou generaci Husákových dětí ze 70. let, poukazuje Národní rozpočtová rada a volají po ní i někteří experti a politici. Ministryně práce Jana Maláčová před nedávnem ve Sněmovně řekla, že svůj návrh s pěti až deseti parametrickými změnami nynějšího systému představí na podzim.

Důchody 2019: Penze se zvedla všem. Spočítejte si váš důchod i věk odchodu do něj
Kouzelník Žito Daniela Landy dluží miliony. Nezaplatil ani miliardáři Janečkovi
Letouny Airbusu mají podobný problém jako Boeing 737 MAX. Evropský regulátor varuje aerolinky
Před čtyřiceti lety šlo téměř o život. Bez kabiny v prachu a vedru. Jak šel čas s kombajny
Tajemný český boháč v Americe. Přečtěte si profil šéfa firmy Gaia Jiřího Ryšavého

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!