Důchody příští rok vzrostou méně, než se původně plánovalo

Podle MPSV je to způsobeno upřesněním údajů, ze kterých se navýšení vypočítává. „Důvodem pro odlišné údaje obsažené ve vyhlášce oproti návrhu, který byl v připomínkovém řízení, je fakt, že návrh obsahoval odhad některých v té době neznámých údajů o růstu cen či mezd a ten se odlišoval od následné skutečnosti publikované ČSÚ,“ uvedla mluvčí ministerstva Viktorie Plívová. Poslední potřebný údaj, ze kterého se navýšení vypočítávalo, publikoval Český statistický úřad až v září.
Podle předsedy Rady seniorů České republiky Zdeňka Pernese navýšení neodpovídá podmínkám stanoveným zákonem. „Je to špatně spočítané. Podle našich propočtů by se měly penze navýšit o 1,9 procenta,“ řekl Pernes. Rozdíl je tedy 0,3 procenta, což může u některých penzí činit i 100 korun.
„Tento názor je zřejmě důsledkem přehlédnutí změny zákonných ustanovení o valorizaci důchodů,“ okomentovala to Plívová. Novela zákona podle ní stanovila, že posledním měsícem ve stanovení období pro zjišťování růstu cen je při zvýšení důchodů srpen kalendářního roku, který o jeden rok předchází kalendářnímu roku, do něhož spadá pravidelný termín zvýšení důchodů - nikoliv tedy červenec, jak tomu bývalo doposud. „Vzhledem k tomu, že index spotřebitelských cen za domácnosti celkem se v srpnu 2011 ve srovnání s červencem 2011 snížil o 0,3 procentního bodu, je výsledná valorizace důchodů nižší než, pokud by rozhodné období pro zjišťování růstu cen končilo červencem 2011,“ dodala.
Podle nedávno schváleného zákona se mají důchody v řádném termínu, tedy od ledna, zvýšit o růst cen mezi srpnem 2010 a červencem 2011, tedy inflaci, a třetinu růstu reálné mzdy (poměr ceny životních potřeb k vyplácené odměně) v roce 2010. Základní výměra se podle zákona zvyšuje tak, aby výše základní výměry důchodu činila devět procent průměrné mzdy.