Duka čínskému prezidentovi: Respektujte lidská a náboženská práva
Duka v dopise podle svých slov vyslovil prosbu o návrat náboženské svobody nejen pro katolické křesťany, ale pro všechny věřící, což však není možné bez respektování občanských a lidských práv v duchu rezoluce OSN z roku 1948. „Politické změny a uvolnění v ekonomické a kulturně společenské oblasti dávají naději, že tato prosba může být respektována,“ napsal Duka.
Připomněl, že nadějí je i to, že v loňském roce byl v Číně se svolením státních úřadů vysvěcen ve spolupráci s Vatikánem první katolický biskup od roku 2012. „Svou přítomnost na večeři s čínským prezidentem chápu jako manifestaci náboženské svobody. Chci, aby čínský host viděl, že v demokratické zemi je církev a věřící vůbec nedílnou součástí společnosti,“ uvedl kardinál.
Třetina věřících
V Čínské lidové republice se podle oficiálních zdrojů více než jedna třetina obyvatel hlásí k duchovnímu životu a k modlitbě. Patří mezi ně vedle buddhistů či taoistů i téměř 100 milionů křesťanů. Z nich je podle Duky 12 milionů, někteří ovšem uvádějí i 20 milionů, věřících římskokatolické církve se 70 biskupy, kteří omezeně vykonávají svůj úřad, a 40 biskupů, kteří pracují v ilegalitě.
Čínskému prezidentovi daroval Duka knihu představující průřez díla Bohuslava Reynka, která byla nedávno součástí výstavy o tomto umělci v Pekingu. Výstavu Reynkových kreseb tehdy podle kardinála odmítal čínský ministr kultury. Poukazoval na náboženskou tematiku, která mu vadila. Po dlouhém a vytrvalém jednání však ustoupil a scénář výstavy přijal tak, jak byl navržen, dodal Duka.
Ethan Gutmann: Čínští komunisté jsou mafiánský gang, který se dostal k moci