E-neschopenky provází nervozita | E15.cz

E-neschopenky provází nervozita. Platit mají už od začátku roku

Nguyen Thuong Ly

Nguyen Thuong Ly

V ordinacích i na personálních úsecích firem vrcholí přípravy na zavedení elektronických neschopenek, do jejichž spuštění zbývají necelé dva týdny. Lékaři a zaměstnavatelé, kteří mají o nemocenské zaměstnanců komunikovat s Českou správou sociálního zabezpečení od nového roku pouze elektronicky, ale upozorňují na nedostatky připravovaného opatření. Zejména se obávají toho, zda bude systém dostatečně rychlý a zvládne první novoroční nápor žádostí. V průměru je na nemocenské 211 tisíc Čechů denně. 

„To, že by od 1. ledna všichni lékaři bez problémů vystavovali e-neschopenky, je zcela nereálné,“ tvrdí Tomáš Nosek ze Sdružení praktických lékařů.

Lékaři mají od začátku prosince možnost systém zkoušet, ale pouze v testovacím prostředí ČSSZ, kde se operuje s fiktivními daty. Není jasné, jak rychle se například v praxi dostane ověřená informace o nemocenské od lékaře k zaměstnavateli, který vyplácí náhradu mzdy. „Kvalita i rychlost předávání informací budou záviset na přizpůsobení softwaru jak u lékařů, tak zaměstnavatelů. A to nelze ověřit dříve než po 1. lednu,“ uvedl mluvčí Hospodářské komory Miroslav Diro. Pro firmy by bylo podle něj optimální, kdyby se k nim informace dostaly během jednoho dne. ČSSZ zatím odhaduje, že to bude v řádu hodin až dvou dní.

E-neschopenky mají pomalý start, lékaři se teprve seznamují se systémem

Nemocnice a lékaři sice mohou využít webové rozhraní sociální správy, většina z nich ale využije své lékařské programy. Ty ale začali vývojáři upravovat pro potřeby e-neschopenky až na podzim, kdy k tomu dostali podklady. Ne všichni lékaři tak měli možnost vystavení alespoň fiktivní neschopenky vyzkoušet.

Například pražská nemocnice Na Bulovce se chce radši spolehnout na vlastní systém a vyvinula vlastní aplikaci k e-neschopence. Ministerstvo práce je přesvědčeno, že systém bude fungovat. „Testování probíhá úspěšně, což dokazuje prudce stoupající počet připojení k systému ze strany lékařů,“ uvedlo ministerstvo.

Množící se neschopenky po zrušení karenční doby? Řešením jsou sick days, tvrdí lékaři

E-neschopenka nebude zcela bez papíru, což vadí mnoha lékařům. V praxi totiž lékař odešle elektronicky vystavenou neschopenku ČSSZ a zaměstnavateli, pacient ale navíc dostane tištěné potvrzení o nemocenské. „Po devíti letech úsilí toto nazvat elektronickou neschopenkou je opravdu smutné,“ uvedl praktický lékař Cyril Mucha.

Část lékařů na Zlínsku dokonce chystá bojkot a chce nadále vystavovat neschopenky papírově, za což jim hrozí pokuta. Lékařům totiž vadí, že za tuto administrativu nedostávají zaplaceno.

Významný počet receptů je stále jen na papíře, lékařům hrozí pokuty

 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!