Exposlanec Janeček zakládá frakci v ODS, chce stranu vrátit doprava | E15.cz

Exposlanec Janeček zakládá frakci v ODS, chce stranu vrátit doprava

Premiér Petr Nečas na kongresu ODS (Foto ČTK)
Premiér Petr Nečas na kongresu ODS (Foto ČTK)
• 
ZDROJ: ctk

bru, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Předseda ODS v Praze 11 Jiří Janeček zakládá uvnitř strany frakci, která by podle něj měla zlepšit komunikaci ve straně. Janeček řekl, že tím chce pomoct straně vrátit její pravicový obraz a zlepšit volební výsledky. Někteří členové ODS v Praze 11 se od Janečkovy iniciativy distancují, podle nich vznik frakce stranu oslabí.

Oznámení o založení frakce rozeslal dnes Janeček na oblastní sekretariáty ODS. Tvrdí, že se mu hlásí členové z celé republiky. „Rozhodli jsme se založit uvnitř strany ‚Pravou frakci ODS‘. Ta umožní registraci a komunikaci členů ODS se shodnými názory, hlásících se k tradicionalistickému konzervativnímu proudu,“ uvádí oznámení.

Janeček řekl, že se jedná o jeho soukromou iniciativu. „Chci ODS pomoct, nejedná se o štěpení strany. Je to pokus o vytvoření komunikačního nástroje uvnitř ODS,“uvedl. Frakce by se měla opírat o takzvané poděbradské artikule, které strana přijala v roce 1998 a které jsou jedním ze základních programových dokumentů ODS. „Ve světě je běžné, že se uvnitř stran tvoří frakce, které pak předsedovi tlumočí svůj názor. Budeme ale respektovat názor většiny,“ poznamenal Janeček. Podle něj by si tak straníci mohli odlišné názory vyříkat uvnitř a nemuseli by je říkat do médií.

Místopředsedkyně strany Miroslava Němcová považuje zakládání frakce za zbytečné.“ODS byla od samého počátku stranou, ve které je možné vést diskusi na řadě úrovní, ať už šlo o poslanecký a později senátorský klub či krajské nebo oblastní sněmy. Nevidím důvod, proč by se teď měly vytvářet nové platformy,“ sdělila ČTK.

Naopak poslanec a bývalý předseda pražské ODS Boris Šťastný vytváření stranických frakcí považuje za běžné a v tomto případě je podle něj odrazem rostoucí nespokojenosti v řadách ODS. „Situace v ODS se vyhrocuje…Je to dáno neochotou vedení k sebereflexi,“ uvedl pro E15.cz. Janečkovu iniciativu nechtěl více komentovat předtím, než se s ní lépe seznámí.

Jihoměstská ODS nesouhlasí

Část vedení ODS v Praze 11 se od Janečkovy iniciativy distancuje, podle některých členů o tom oblastní sdružení nikdy nejednalo. „Vznik různých frakcí a podobných uskupení uvnitř strany ji neposílí, proto s nimi nelze souhlasit. ODS Praha 11 mnohokrát prokázala, že její snahou a prioritou je jednotná a silná ODS a to stále trvá,“ uvedl místopředseda Jan Gabriel.

„Materiál je tvořen subjektivními pocity pana Jiřího Janečka a já s nimi zásadně nesouhlasím a neztotožňuji se. Bylo by velmi dobré, kdyby v současné situaci ODS vystupovala jako jednotný celek a netvořila různé pravé či nepravé frakce, které mohou stranu ve své podstatě pouze oslabit,“ uvedl starosta Prahy 11 Dalibor Mlejnský.

Série porážek zvyšuje napětí

V ODS sílí napětí kvůli několika volebním porážkám v řadě, v prezidentských volbách získal kandidát strany Přemysl Sobotka jen necelé 2,5 procenta hlasů. Podle aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění by voliči v parlamentních volbách ODS dali jen 13 procent hlasů. Rok a půl před volbami naopak v průzkumu posílil koaliční partner TOP 09.

Před nedávnem také začala diskuze o výběru nového volebního lídra strany, nejčastěji se hovoří o bývalém ministrovi spravedlnosti Jiřím Pospíšilovi či ministrovi průmyslu a obchodu Martinovi Kubovi. Nepopulárního premiéra Petra Nečase by strana před volbami upozadila.

Autor: bru, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video