Exšéf dotačního úřadu Trnka dostal za machinace tříletou podmínku | E15.cz

Exšéf dotačního úřadu Trnka dostal za machinace tříletou podmínku

Bývalý šéf Úřadu regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad Jiří Trnka u soudu, 26. září 2013
Bývalý šéf Úřadu regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad Jiří Trnka u soudu, 26. září 2013
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Share on Facebook Messenger
Pražský městský soud uložil bývalému šéfovi Úřadu regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad Jiřímu Trnkovi a jeho podřízenému Martinu Půlpytlovi tříleté podmíněné tresty odnětí svobody. Podle nepravomocného rozsudku muži zneužili své kompetence pro údajné machinace s evropskými dotacemi. Oba vinu popírají.

Trnkovi soud stanovil zkušební dobu podmíněného trestu na pět let, zkušební doba Půlpytla je o rok kratší. Zakázal jim také pracovat s dotacemi - Trnkovi na pět let, Půlpytlovi na čtyři roky. Mužům hrozilo až deset let za mřížemi.

Kauza se týká páté výzvy Regionálního operačního programu (ROP) Jihozápad, která byla vyhlášena v březnu 2009 a v níž mělo být rozděleno přes 3,7 miliardy korun. Obžalovaní údajně zasahovali do schvalování a hodnocení výběru jednotlivých projektů a žádostí o dotace. Některé kvalitnější projekty prý vyřadili a zařadili místo nich jiné.

Důležitá podpora plzeňských zástupců

Muži podle obžaloby chtěli, aby soutěžní projekty z Plzeňského kraje čerpaly srovnatelné množství peněz jako projekty podané v Jihočeském kraji. Chtěli tím prý zajistit podporu plzeňských zástupců při hlasování o celkovém seznamu projektů.

Zájmy Kuby a Chovance

Bez schválení seznamu by totiž nešly žádné peníze na projekty, na kterých údajně měli zájem někteří členové výboru regionální rady - například někdejší ministr průmyslu a obchodu a současný šéf ODS Martin Kuba či hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec (ČSSD).

Kuba i Chovanec jakékoliv porušení zákona odmítli. „Já jsem na nikoho žádný nátlak nevyvíjel a ani nikoho nenaváděl,“ řekl České televizi Kuba. Doufám, že v naší zemi nebude trestným činem veřejně a otevřeně hájit zájmy Plzeňského kraje,“ reagoval pro ČT Chovanec.

Peníze ministerstvo zadrželo

Peníze na projekty, které Trnka a Půlpytel údajně nezákonně dostali na seznam, ministerstvo pro místní rozvoj na základě upozornění od policie neodeslalo. Pokud by se tak stalo, bylo by podle obžaloby nesprávně použito zhruba 26,8 milionu korun.

Pražský městský soud dvojici v minulosti osvobodil, odvolací instance však verdikt zrušila a nařídila kauzu znovu projednat.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.