Extremistu Bartoše zadržela policie, prohledala mu byt i kancelář strany | e15.cz

Extremistu Bartoše zadržela policie, prohledala mu byt i kancelář strany

Kontroverzní publicista A. B. Bartoš na slavnostním aktu na Pražském hradě u příležitosti státního svátku 28. října (Foto Vít Hassan)
Kontroverzní publicista A. B. Bartoš na slavnostním aktu na Pražském hradě u příležitosti státního svátku 28. října (Foto Vít Hassan)
• 
ZDROJ: Vit Hassan

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Předseda krajně pravicové Národní demokracie Adam B. Bartoš byl dnes zadržen policií. Zadržení zřejmě souvisí s jeho politickou a publikační činností, uvedl na webu strany její místopředseda Luke Belson. Policisté podle něj provedli domovní prohlídky v Bartošově bytě a v kanceláři strany. Policie zásah nepotvrdila. Bartoš byl již v březnu odsouzen za antisemitské výroky a pravděpodobně je také podezřelý z nenávistných výroků na protiislámské demonstraci.

„Krátce po zadržení byl předseda Národní demokracie převezen na služebnu policie na Zbraslavi, kde byl vyslýchán v souvislosti se svou publikační a politickou činností,“ napsal Belson. Z Bartošova bytu policisté podle něj odváželi knihy, dokumenty, datové nosiče a elektroniku a později také dokumenty z kanceláře strany. Mluvčí pražské policie Jan Daněk zásah nepotvrdil.

Postup policie označil Belson za protiprávní. Jedná se podle něj o útok na politické svobody občanů. „V tuto chvíli nevíme, zda a kdy bude náš předseda propuštěn, ale aktuální informace, které máme k dispozici, nasvědčují tomu, že by mohl být převezen do cely na Praze 2 a strávit v ní dnešní noc,“ doplnil.

Několikanásobné vyšetřování

Činy Bartoše a Národní demokracie již policie vyšetřovala několikrát. V poslední době prověřuje například plakáty strany s hesly k současné uprchlické krizi. Strana na nich třeba vyzývá ke „střelbě do černého“. Bartoš je také pravděpodobně vyšetřován kvůli podněcování k nenávisti vůči skupině obyvatel na březnové demonstraci proti islámu.

Bartoš i bývalý místopředseda Národní demokracie Ladislav Zemánek také byli v březnu u soudu nepravomocně potrestáni roční podmínkou za jejich loňské počínání u pomníčku Anežky Hrůzové, zavražděné v roce 1899.

U hrobu Bartoš se Zemánkem zanechali ceduli, na niž mimo jiné napsali: „Židovská otázka nebyla dosud uspokojivě vyřešena.“ Z vraždy Hrůzové byl obviněn a poté odsouzen Žid Leopold Hilsner. Proti následné vlně antisemitismu, známé jako „hilsneriáda“, bojoval i Tomáš Garrigue Masaryk.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery