Fotbalová asociace nechá vyšetřování korupce na policii | E15.cz

Fotbalová asociace nechá vyšetřování korupce na policii

Fotbalový míč, ilustrační foto
Fotbalový míč, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vyšetřování korupce v českém fotbale ode dneška povede jen policie. Rozhodl tak výkonný výbor Fotbalové asociace ČR, který tak v rukou policie ponechá i vyšetření kauzy takzvané Křetínského kabely. Také disciplinární komise bude rozdávat tresty už jen na základě závěrů policie.

Předseda disciplinárky Jiří Golda, který komisi vedl od roku 2009, ihned rezignoval na svou funkci s vysvětlením, že nesouhlasí se „zametáním korupce pod koberec“. „Je to důsledek toho, že jsem chtěl kauzu uzavřít a pánové se báli, co by vyplavalo na povrch. Mají spoustu hezkých argumentů a dělají to sofistikovaně, ale jde o to, aby zastavili to, že bych měl někoho trestat,“ řekl Golda.

S takovou interpretací však nesouhlasil předseda FAČR Miroslav Pelta. „Nejde o žádnou amnestii, žádné šetření korupce nezastavujeme. Šlo nám o to, abychom ukončili dvoukolejnost při vyšetřování. Policie má mnohem lepší prostředky, jak korupci řešit. My jsme na poli disciplinárky byli bezbranní, poslední případ se nekonečně táhl a byl z toho guláš,“ řekl Pelta s tím, že po případném došetření kauz bude i na fotbalové půdě pro tvrdé sankce. „V případě prokázání korupce má disciplinární komise jasně stanovený sazebník,“ uvedl Pelta.

Jednomyslné rozhodnutí

Do hlasování výkonného výboru se zapojilo devět jeho členů, podle Pelty se na schválení doplňku disciplinárního řádu shodli jednomyslně. Místopředseda asociace Jindřich Rajchl a další z členů Dušan Svoboda na jednání přítomni nebyli a Tomáš Paclík, majitel plzeňského klubu, kterého se poslední kauza dotýká, byl z hlasování vyloučen kvůli možné podjatosti.

„Jde o transparentní krok z naší strany, udělali jsme systémovou změnu, abychom kauzy naopak dotahovali do konce. Nechceme totiž udělat další nešťastné rozhodnutí,“ uvedl Pelta. Výkonný výbor se prý řídil i doporučením UEFA, která asociacím doporučuje řešit korupční kauzy primárně přes policejní složky.

Konec vyšetřování

Výkonný výbor začne hledat nového šéfa komise na svém příštím zasedání 4. února. Disciplinárka tak zároveň ukončí vyšetřování probíhající korupční kauzy, která se týká údajného uplácení při loňském utkání Jablonec - Plzeň.

Komise také od listopadu řešila výroky sparťanského šéfa Daniela Křetínského, který Peltovi v září poskytl informace, které údajně poukazovaly na nestandardní praktiky v řízení domácích profesionálních soutěží. Šéf FAČR záležitost vzápětí předal k policejnímu vyšetřování.

O několik týdnů později bývalý ligový sudí Tomáš Adámek uvedl, že mu někdejší manažer druholigových klubů Čáslavi a Táborska Martin Svoboda před jarním zápasem Jablonec - Plzeň dal 200 tisíc korun za ovlivnění utkání ve prospěch Západočechů. Zástupci plzeňské Viktorie jakoukoli spojitost s možnou korupcí odmítají, Adámkovo tvrzení popírá i Svoboda.

Disciplinárka Křetínského minulý týden vyzvala, ať do 7. února předloží konkrétní důkazy, jinak se on sám i Sparta vystavují hrozbě trestu. Nyní komise musí počkat na konečný verdikt policie. „Stojím si za tím, že pan Křetínský má natolik zásadní informace, že čas ukáže, že to není v rovině „jedna paní povídala“,“ uvedl Pelta.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video