Gorbaněvská: Poláci na rozdíl od Čechů nezapomínají

Přestože byl podán návrh na udělení nejvyššího českého státního vyznamenání, Řádu Bílého lva, státního vyznamenání se ani po 24 letech od listopadu 1989 tato statečná žena nedočkala. Během smutečního aktu, který se konal ve středu 4. prosince 2013 v Paříži, byly pouze předány kondoleční dopisy českého prezidenta, premiéra a předsedy Senátu.
Polský velvyslanec Tomasz Orłowski přitom předal synům Natálie Gorbaněvské Jaroslavu a Josefovi jménem prezidenta Polské republiky Bronisława Komorowského řád Polonia Restituta neboli Řád znovuzrozeného Polska in memoriam.
Gorbaněvská 25. srpna 1968 v poledne vyšla spolu se sedmi přáteli a s nápisem „Za naši a vaši svobodu” na moskevské Rudé náměstí protestovat proti sovětské okupaci Československa. Během pětiminutové demonstrace byla zatčena, ale protože mladšímu synovi byly tři měsíce, jako jedinou ji propustili. V prosinci 1969 byla Natálie Gorbaněvská znovu zatčena; po roce ji prohlásili za duševně chorou a poslali do tzv. vězeňské psychiatrické léčebny.
Česká veřejnost si tuto výjimečnou ženu připomene v sobotu 7. prosince 2013 ve 14 hodin před budovou Českého rozhlasu na akci „Svíčka pro Nataliji Gorbaněvskou aneb Za vaši a naši svobodu“, ale i na dalších místech po celé zemi – například v Brně, Ostravě či Liberci.