Hamáček odmítá rozšířit pravomoci pátrací sekce celníků | e15.cz

Hamáček odmítá silnější celníky. Daňové trestné činy bude dál vyšetřovat jen Kobra

Pavel Otto

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Odchodem bývalého šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Roberta Šlachty z Celní správy velmi pravděpodobně skončí tlak na zvýšení jejích pravomocí. Proti tomu, aby mohla vyšetřovat hlavně daňové trestné činy, zahajovat stíhání podezřelých osob i firem a posílat je před soud jako republiková policie, je nadále ministerstvo vnitra. Celníci navíc mají jiné starosti. Aktuálně řeší podstav několika stovek lidí.

„Rozhodnutím plukovníka Šlachty ztratí snaha o posílení kompetencí ze strany ministerstva financí na významu a důležitosti,“ řekl v rozhovoru pro deník E15 šéf rezortu vnitra a ČSSD Jan Hamáček s tím, že trestnou činnost má vyšetřovat jen jeden sbor. „A tím je Policie ČR,“ dodal.

Rozšířit pravomoci slíbil Šlachtovi exministr financí a současný premiér Andrej Babiš (ANO), který ho po reorganizaci policie v roce 2016 přijal k celníkům a vytvořil pro něj sekci pátrání. Šlachta oznámil odchod z jejího čela v září. „Dospěl jsem k tomu spolu se svým náměstkem,“ uvedl Šlachta s odkazem na svého blízkého spolupracovníka Tomáše Sochora, rovněž detektiva zrušeného ÚOOZ.

Úřad Aleny Schillerové (ANO) tvrdí, že na požadavku postavit celníky na úroveň státní policie trvá. „Změna je vhodná a žádoucí. Dalšímu posunu v dané věci ale musí předcházet dohoda na politické úrovni,“ připustila neshody Šárka Pavlasová s tiskového oddělení ministerstva. Připomněla, že kvůli odporu vnitra stále neskončilo mezirezortní připomínkové řízení k návrhu zákona.

V programovém prohlášení vlády ANO a ČSSD se píše, že oba koaliční partneři zvýšení pravomocí celníků posoudí. „Už jsme o tom jednali několikrát. Jako ministr vnitra jsem od začátku říkal, že jsem k tomu velmi skeptický. Jako vnitro jsme dospěli k závěru, že žádná změna není nutná,“ odmítá další debaty Hamáček.

Vyšetřování podvodů s DPH a dalších daňových trestných činů a jejich dotahování před soud by Celní správě přidělalo práci. Podle dřívějších plánů měla být posílena o tři sta pracovníků. Situace ve správě je však přesně opačná. Do konce roku ji má opustit až čtyři sta lidí, což by bylo o dvě stovky více než za loňský rok. Se špatným náborem nováčků se potýká i policie a letos také armáda.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video