Hamáček: Za vysoké penále, které má platit ČSSD, může sám Altner

Zdeněk Altner

Zdeněk Altner Zdroj: ctk

Vysoké penále, které musí ČSSD podle čtvrtečního rozhodnutí pražského městského soudu zaplatit advokátovi Zdeňku Altnerovi za jeho služby při zastupování ve sporu o Lidový dům, zavinil podle místopředsedy strany Jana Hamáčka sám Altner obstrukcemi během procesu. Podle Altnerova advokáta je to nesmysl. ČSSD má zaplatit dlužnou částku 18,5 milionu a dalších více než 300 milionů kvůli smluvní pokutě, a to do tří dnů od doručení rozsudku.

Kvůli situaci se ve čtvrtek večer sešlo grémium strany. „My jsme se shodli na tom, že pověříme pana místopředsedu (Martina) Starce, který má na starosti hospodaření sociální demokracie, aby do příštího týdne připravil alternativy řešení situace, která vznikla,“ řekl předseda Sněmovny Hamáček.

Spor začal v roce 1997, kdy ČSSD uzavřela s Altnerem smlouvu o právní pomoci v kauze Lidový dům s tím, že za pomoc mu bude vyplacena smluvní odměna ve výši deset procent z hodnoty Lidového domu, pokud se podaří prosadit právo ČSSD. Podle aktuálního vyjádření strany tuto smlouvu dojednal tehdejší místopředseda strany Ivo Svoboda, a podepsal ji tehdejší předseda Miloš Zeman.

Nesmyslný výklad

Samotná smlouva je podle Hamáčka jedním z faktorů, proč je částka k zaplacení tak vysoká. „Samozřejmě pokuta byla zapracovaná ve smlouvě. Ten největší problém je, že soud trval asi 16 let, a pokud vím, tak hlavním důvodem byly obstrukce a průtahy ze strany pana Altnera, který, pokud vím, neplatil soudní poplatky a prodlužoval jednání,“ řekl. Výši smluvní pokuty vzhledem k tomu, že průtahy nebyly chybou ČSSD, označil za paradoxní.

Altnerův advokát Václav Veselý řekl, že takový výklad nedává smysl. „Představte si, že vám někdo dluží peníze, nezaplatí a viní vás z toho, že vy obstruujete, myslíte si, že to dává smysl?“ řekl. Altner podle něj žádal například o osvobození od soudního poplatku kvůli sociální situaci. „To je ale normálně využití práva, každý účastník na to má právo,“ uvedl.

Strana musí šetřit

Sociální demokraté podle Hamáčka o sporu věděli a možná porážka byla v úvahách vedení. Strana bude rozhodnutí soudu respektovat a řeší způsob, jak platbu technicky zařídit. Hamáček nechtěl upřesnit, na jakých místech by mohla strana šetřit. „Nějaký úsporný program bude potřeba, ale to je to, co bude řešit pan místopředseda Starec,“ uvedl.

Strana plánovala do kampaně pro letošní podzimní krajské a senátní volby dát řádově 100 milionů. Hamáček nechtěl říct, jestli by právě tyto peníze mohly být první, na které by ČSSD mohla sáhnout. „To si teď netroufnu komentovat nebo spekulovat,“ řekl.

I bývalého místopředsedu ČSSD a současného předsedu Asociace krajů Michala Haška překvapilo, že soud přiřkl Altnerovi i smluvní pokutu za odvolací řízení, kde podle něj Altner neplatil soudní poplatky a vyhýbal se jednáním. Suma k úhradě je podle Haška vysoká, ale ne likvidační. „Dluhy se platí, a pokud dnes soud pravomocně konstatoval, že máme dluh, situaci vyřešíme, tak jako ji musí řešit každý občan nebo subjekt,“ uvedl na facebooku.

Více než roční rozpočet

V posledních letech strana ročně hospodaří se zhruba 200 miliony korun, loni to bylo 175 milionů. Ve volebních letech se výdaje blíží i ke 300 milionům. Loni byla strana v zisku 27 milionů, pro letošní rok plánovala schodek 15 milionů. Hlavní část příjmů získává strana od státu ve formě příspěvku na činnost, jehož výše se odvozuje od zisku ve volbách do Sněmovny a počtu poslanců, senátorů a krajských zastupitelů. Loni tak strana získala 133,3 milionu. Ze členských příspěvků loni inkasovala přes 18 milionů.

Strana si zřejmě vezme úvěr
Předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák považuje za nejpravděpodobnější variantu, že si strana platbu vezme úvěr. „Sociální demokracie nemá k dispozici částku 340 milionů, ale předpokládáme vzhledem k majetku, že by neměl být problém získat úvěr,“ uvedl. Podle analytika společnosti Colosseum Františka Bostla financování soudem vyměřené částky ČSSD na existenci neohrozí. Strana se podle něj může finančně spolehnout na pravidelné státní příspěvky.

Spor o Lidový dům pro ČSSD skončil v roce 2000 úspěchem. Sociální demokraté tvrdí, že Altnerovi zaplatili téměř 17 milionů, ale právník chtěl zaplatit další mnohamilionové částky. Právník proto na konci roku 2000 podal žalobu, soudy spor pravomocně ukončily ve čtvrtek. Strana může využít mimořádný opravný prostředek, a to dovolání k Nejvyššímu soudu, to však nemá odkladný účinek. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka očekává, že strana platbu zvládne, požádal o návrh úsporných opatření.

Teoretická lhůta

ČSSD by Altnerovi měla zaplatit přes 337 milionů do tří dnů od doručení čtvrtečního rozhodnutí pražského městského soudu oběma stranám sporu. Vyplývá to z rozsudků, které citoval advokát Veselý. Lhůta je podle Veselého teoretická a zpravidla se nedodrží. „Nikdo na tom nelpí, aby to bylo do tří dnů. Jednak se musí vyznačit právní moc u soudu, takhle je to teoreticky,“ řekl. Z veřejných vyjádření zástupců ČSSD zatím cítí vstřícnost částku uhradit. „Ale nechci spekulovat, co bude, jestli sociální demokracie zaplatí, nebo nezaplatí,“ dodal.

Mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci zdůraznila, že ve čtvrtek bylo rozhodnutí teprve vyhlášeno. „Teď se musí písemně vypracovat a prostřednictvím obvodního soudu doručit,“ upozornila Puci. Podle občanského soudního řádu má soud na vypracování rozsudku 30 dní, lhůta se však muže prodloužit.

Veselý potvrdil, že Altner si přišel rozhodnutí ve čtvrtek vyslechnout osobně. „Byl spokojený, po letech se domohl svého práva,“ řekl Veselý. Za sociální demokracii se účastnil právní zástupce, na rozhodnutí nijak nereagoval.

Téměř dvacetiletý spor

Spor začal v roce 1997, kdy ČSSD uzavřela s Altnerem smlouvu o právní pomoci v kauze Lidový dům s tím, že za pomoc mu bude vyplacena smluvní odměna ve výši deset procent z hodnoty Lidového domu, pokud se podaří prosadit právo ČSSD. Podle aktuálního vyjádření strany tuto smlouvu dojednal tehdejší místopředseda strany Ivo Svoboda, a podepsal ji tehdejší předseda Miloš Zeman.

Veselý zastupuje v případu Altnera od roku 2008, od té doby podle něj žádná ze stran nezkoušela jednat o případném smíru. „V minulosti byl ze strany pana (Jiřího) Paroubka návrh na smírné řešení, ale konkrétně se to netýkalo tohoto případu, ale obecně nároků pana Altnera,“ řekl Veselý.

Po Altnerovi pátrala policie kvůli vyšetřování trestného činu zpronevěry více než 800 tisíc korun. Soud nyní pátrání odvolal, řízení má začít 27. dubna. Veselý uvedl, že Altnera zastupuje jen ve sporu o odměnu za zastupování v řízení o Lidovém domu a o trestním stíhání nic neví. Případ nesouvisí s kauzou Lidového domu.

Viníky penále jsou podle Zemana jeho následovníci v čele ČSSD
Prezident Miloš Zeman označil za viníky vysokého penále své následovníky v čele sociální demokracie Stanislava Grosse, Vladimíra Špidlu, Jiřího Paroubka a současného premiéra Bohuslava Sobotku. Sám se cítí zodpovědný za to, že straně vybojoval její sídlo, řekl dnes novinářům na závěr návštěvy Královéhradeckého kraje.