Platy hasičů, policistů a vojáků výrazně vzrostou | E15.cz

Hasiči, policisté a vojáci si výrazně polepší. Platy stoupnou až o 17 procent

Cvičení složek integrovaného záchranného systému v Brně (ilustrační foto)
Cvičení složek integrovaného záchranného systému v Brně (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: ČTK / Šálek Václav

bru, swp

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
1

Platy příslušníků bezepčnsotních složek a vojáků se od nového roku výrazně zvýší. U prvních dvou tarifních tříd růst dosáhne 17 procent, ostatní si polepší o deset procent, rozhodla vláda. Kabinet si od toho slibuje zastavení vlny odchodů příslušníků bezpečnostních složek.

„Česká republika čelí významným bezpečnostním hrozbám a rizikům, potřebujeme, aby zde byla stabilita ve složení bezpečnostních složek,“ řekl na tiskové konferenci po jednání vlády ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. „Tento krok by měl vést k tomu, aby nedocházel k odchodům příslušníků bezpečnostních složek,“ dodal.

Začínající policisté, hasiči, příslušníci vězeňské služby a celníci, kteří jsou ve služebním poměru méně než tři roky, budou mít v první tarifní třídě nově platový základ 23 300 korun. K tomu navíc mohou dosáhnout na různé příplatky. Platy se zvyšují každé tři roky. V nejvyšší 11. třídě platový základ přesáhne 46 tisíc korun.

Návrh na růst platů předložilo ministerstvo vnitra. „Nedostatečné platové ohodnocení nově přijatých příslušníků v kombinaci s nutností splnit náročné podmínky pro přijetí do služebního poměru, omezením práv příslušníků bezpečnostních sborů vyplývajících ze zákona a se zvýšenými riziky při výkonu služby znevýhodňuje bezpečnostní sbory na trhu práce v porovnání s ostatními zaměstnavateli v oblasti bezpečnosti i mimo ni,“ argumentoval resort v návrhu, který nyní vláda přijala.

Analogicky se zvýší platy vojáků. Vojínům se tarifní plat zvýší stejně jako minimální mzda. Svobodník bude mít 30 310 korun, rotný 38 810 korun, kapitán 57 280 korun a major 64 490 korun. Nejvyšší hodnosti armádního generála odpovídá měsíční plat 143 850 korun.

Průměrná mzda se ve třetím čtvrtletí letošního roku meziročně zvýšila o 6,1 procenta na 39 858 korun, uvedl na začátku týdne Český statistický úřad. Pro pracovníky v soukromém i veřejném sektoru nicméně platí, že jejich příjmy rostou pomaleji než inflace. Reálná mzda tak meziročně klesla skoro o desetinu.  

Autor: bru, swp

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery