Jurečka odvolal šéfa Úřadu práce Najmona kvůli prodlevám ve vyřizování dávek | e15.cz

Jurečka odvolal šéfa Úřadu práce ČR Najmona kvůli prodlevám ve vyřizování dávek

Odvolaný generální ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon
Odvolaný generální ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon
• 
ZDROJ: ČTK/Roman Vondrouš

ly, tto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Vleklé problémy, pozdní vyřizování dávek i neřešený podstav zaměstnanců na pracovních úřadech stojí za koncem generálního ředitele Úřadu práce ČR Viktora Najmona. Toho v úterý odvolal ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Na místo vypíše výběrové řízení, úřad dočasně povede vrchní ředitel sekce informačních technologií ministerstva Karel Trpkoš.

Úřady práce se podle Jurečky potýkají s celou řadou problémů, které ve výsledku komplikují jejich servis občanům. Zaměstnanci úřadů práce se musejí vypořádávat s nárůstem agendy už od covidu, která přerostla v řešení inflace a vlny ukrajinských uprchlíků. Vyřizování a vyplácení dávek a příspěvků se zpožďuje, což působí nemalé potíže občanům. Vedení úřadu nebylo podle Jurečky při odstraňování problémů dostatečně aktivní.

„Rok jsme volali po tom, aby byly vybrané pobočky personálně posíleny, aby probíhající proces digitalizace byl správně komunikován, aby zaměstnanci měli dostatek informací a také aby byli zaměstnanci dostatečně motivováni. To se bohužel neděje v uspokojivé míře,“ uvedl Jurečka, podle kterého kromě interní komunikace vázla komunikace s klienty a médii.

„Jde o vleklé a neřešené problémy, na které jsem vedení úřadu práce opakovaně upozorňoval a společně s kolegy z ministerstva práce a sociálních věcí jsme navrhovali celou řadu řešení a opatření, která by přinesla systémové zlepšení situace. Ta se však nevyvíjí dobře,“ uvedl ministr, který nespokojenost s vedením úřadu vyjádřil i na nedávných jednáních sociálních výborů Poslanecké sněmovny a Senátu. „Více než kdy jindy je v současné složité situaci třeba, aby v čele takto klíčové instituce stálo kompetentní vedení,“ dodal. Vyjádření Viktora Najmona, kterého do funkce jmenovala Jurečkova předchůdkyně Jana Maláčová (ČSSD), se redakce E15 pokusila opakovaně získat, odvolaný ředitel ale nereaguje.

Na úřadech práce je 11,5 tisíce pracovních pozic, podle vyjádření Najmona ze začátku února bylo neobsazených 381 míst. Zaměstnanci a jejich odbory si v minulém roce stěžovali na nízké ohodnocení, přetížení i agresivitu některých klientů. Pracovníci dokonce vyhlásili stávkovou pohotovost. Jurečkův rezort jim nakonec přislíbil zvláštní příplatek, který je vyplácen od začátku tohoto roku.

Vedle poboček úřadu práce čelí strmě narůstající agendě také Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Například loni bylo z důvodu červnové a ještě zářijové mimořádné valorizace důchodů extrémně výhodné odejít na předčasný odpočinek. O dřívější vyplácení penze si proto požádalo rekordních 120 tisíc lidí. Že jich oproti minulosti výrazně přibylo, potvrdil šéf ČSSZ František Boháček. Podle něj evidovali pracovníci správy do loňska kolem 30 tisíc těchto žádostí ročně.

Na výhodnost odchodu do předčasného důchodu přitom v říjnu upozornilo formou tiskové zprávy rozeslané médiím samo ministerstvo práce a sociálních věcí. „Nejvíce lidí začalo podávat žádosti až poté, co ministerstvo informovalo veřejnost. Dopředu ale správu neupozornilo, museli jsme se s náporem vyrovnat,“ uvedl pod podmínkou anonymity zdroj blízký ČSSZ.

Autor: ly, tto

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery