Kalouskův výsměch: kvůli večeři sám na sebe podá trestní oznámení

Miroslav Kalousek

Miroslav Kalousek

ČTK
Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) dnes senátorům řekl, že na sebe chce podat trestní oznámení kvůli korupci. Kolegové z vlády mu prý slíbili pozvání na večeři, když za ně na schůzi Senátu uvede jejich body a návrhy zákonů, což vyhodnotil jako korupční jednání. Kalousek tím narážel na nynější kauzu exposlanců ODS, kteří se podle policie dopustili korupce tím, že se vzdali poslaneckých mandátů a přijali za to místa ve vedení firem se státní účastí.

Kalousek dnes senátorům řekl, že slíbil zastoupit v Senátu ministra zahraničí Karla Schwarzenberga (TOP 09), ministra průmyslu a obchodu Martina Kubu (ODS) a ministra dopravy Zbyňka Stanjuru (ODS) při projednávání jejich návrhů. „Oni mi slíbili, že když to předložím za ně, tak mě každý z nich pozve na večeři,“ uvedl.

„Když jsem se připravoval na toto jednání, tak jsem si uvědomil, že podle moderního výkladu trestního práva jsem se nepochybně dopustil korupčního jednání s cílem zajistit si osobní prospěch, na který nepochybně nemám nárok,“ řekl. „A protože jsem sliboval věrnost ústavě a zákonům České republiky, jsem proto povinen podat na sebe v tomto vystoupení trestní oznámení,“ dodal.

U senátorů se jeho vystoupení s pochopením nesetkalo. Senátor ČSSD Jiří Dienstbier ho vyzval, aby se zdržel arogantního zlehčování situace.

Ministr financí dnešním vyjádřením reagoval na případ údajné korupce, v němž byli minulý týden obviněni tři bývalí poslanci ODS - Petr Tluchoř, Ivan Fuksa a Marek Šnajdr, a také nyní už bývalá šéfka kanceláře premiéra Petra Nečase Jana Nagyová. Podle policie si trojice poslanců nechala slíbit od Nagyové a exnáměstka ministra zemědělství Romana Bočka výměnou za poslanecký mandát úplatek ve formě postů ve firmách, v nichž je majoritním akcionářem stát.

Jak mělo údajné uplácení „rebelů“ ODS probíhat? Čtěte policejní dokument exkluzivně na E15.cz:

Kauza Nagyová graduje: v odposleších figurují i šéfové ČEZ a Českých drah

Policisté v rámci vyšetřování vyslechli ve čtvrtek i ministra Kalouska. Při odchodu Kalousek řekl novinářům, že konstrukce státního zástupce připomíná spíše třídní nenávist než právní názor. Ministr uvedl, že doufal, že trojice je obviněna z něčeho jiného, „než že se rozhodli pracovat“. Kdyby prý tři obvinění exposlanci řešili situaci tím, že by odešli na pracovní úřad a pobírali sociální dávky na úkor daňových poplatníků, byli by to podle Kalouska bezúhonní občané.

Jan Hrbáček: Příště si můžou přijít i pro vás