Katarský princ dostal za zneužívání školaček 11 měsíců | E15.cz

Katarský princ dostal za zneužívání školaček 11 měsíců

Hámid bin Abdal Sání (na snímku z 22. srpna 2008)
Hámid bin Abdal Sání (na snímku z 22. srpna 2008)
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Soud uložil katarskému princi Hámidovi bin Abdal Sánímu 11 měsíců a osm dní vězení za placené sexuální styky s českými školačkami. Trest pokrývá dobu, kterou obžalovaný už strávil v české vazbě. Dnešní verdikt vynesený v Sáního nepřítomnosti je zatím nepravomocný, státní zástupce i obhájce si ponechali lhůtu na rozmyšlenou, zda se odvolají.

Oba ovšem rozsudek označili za rozumný kompromis. Sání zůstává v Kataru, kam ho ČR vydala v roce 2005. Kvůli mezinárodnímu zatykači by mohl být při opuštění vlasti zatčen.

„Soud vzal v úvahu délku doby, která utekla od trestného činu i od původního odsouzení. Vzal v úvahu i amnestii, která dopadla na část skutků, i to, že obžalovaný má v uvozovkách takové jakoby domácí vězení v Kataru a do jiných zemí nemůže,“ uvedla soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 2 Iva Fialová, jež Sáního potrestala také vyhoštěním z Česka na neurčito.

Podle verdiktu se Sání dopustil pohlavního zneužívání, kuplířství, ohrožování mravní výchovy mládeže a svádění k pohlavnímu styku. Do svého zadržení v září 2004 údajně souložil v pražském bytě s jednou nezletilou, dvěma mladistvými a třemi zletilými dívkami, které většinou pocházely z rozvrácených rodin s hrubě zanedbanou výchovou. Za sex jim platil 2000 korun, dívky si za peníze pořizovaly hlavně oblečení.

Vydání do Kataru

Obvodní soud původně Sánímu v roce 2005 uložil 2,5 roku odnětí svobody, tento rozsudek však následně zrušil pražský městský soud. Mezitím Česká republika po rozhodnutí tehdejšího ministra spravedlnosti Pavla Němce vydala Sáního do Kataru, který muže už po dvou dnech propustil z cely a později stíhání zastavil s tím, že byl již dostatečně potrestán českou vazbou.

Sání byl dříve obviněn ze zaplacených sexuálních styků s celkem 15 dívkami. Soudy však musely po amnestii exprezidenta Václava Klause zastavit trestní stíhání pro šest z těchto skutků. Zbylé nyní znovu projednal obvodní soud.

Zproštění viny

Z jednoho skutku Sáního zprostil viny s tím, že výpověď dívky nelze z procesních důvodů použít. V ostatních bodech obžaloby muže uznal vinným, ačkoliv soudkyně připustila, že děvčata vypadala starší, než byla, měla se sexem zkušenosti a přišla si „na poměrně slušné peníze“ v řádu desetitisíců korun.

„Je to velmi rozumný rozsudek,“ uvedl Sáního advokát Josef Lžičař, který poukazoval na to, že doba uplynulá od skutků snížila jejich společenskou nebezpečnost.

Státní zástupce Kamil Švec, který kauzu od jejího počátku řešil u soudů, nyní pro Sáního požadoval tři roky odnětí svobody, zklamaný ale nebyl. „Je to kompromis, já tomu naprosto rozumím. Odůvodnění se mi líbilo a vnitřně s ním souhlasím. Skutečně to nebylo prznění malých nevinných holčiček. Otázkou je, kdo způsobil, že uplynula taková doba, a čí postup způsobil, že obžalovaný nebyl odsouzen a trest nevykonal,“ řekl novinářům.

Švec je i po letech přesvědčen o tom, že Sání neměl být do Kataru vydán a že si měl v České republice odpykat citelný trest - v původním řízení muži navrhoval pět let odnětí svobody. „Ta situace se nakonec tak nějak vyřešila sama. Přirozená životnost ministrů je nižší než přirozená životnost státních zástupců a soudců,“ poznamenal.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video