Klaus vetoval druhý pilíř důchodové reformy | E15.cz

Klaus vetoval druhý pilíř důchodové reformy

Václav Klaus
Václav Klaus
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Prezident Václav Klaus dnes vetoval návrh zákona, který zavádí od příštího roku druhý pilíř důchodové reformy. K reformě podle něj totiž neexistuje potřebný konsensus v odborné sféře, na politické scéně i ve společnosti. Jde přitom o zásadní změnu sociálního systému, která má dlouhodobý efekt a dotýká se každého občana, připomněla hlava státu ve zdůvodnění kroku na svých internetových stránkách. Klausovi vadí také spuštění reformy za nejisté ekonomické situace.

„Se změnou důchodového systému nesouhlasím ze zcela jiných důvodů, než parlamentní opozice,“ zdůraznil Klaus. Spolu se zákonem o pojistném na důchodové spoření dnes prezident vrátil také související novelizaci některých dalších zákonů. Sněmovna senátní veto obou norem přehlasovala 7. září. Poslanci by se mohli vrácenými předlohami zabývat na říjnové schůzi. Pokud Klausovo stanovisko přehlasují, od příštího roku by stejně platily. Prezident tak v krátké době nynější vládě zkomplikoval život už po několikáté.

Klaus v minulosti zákony týkající se důchodové reformy nepodepisoval. Jak dnes připomněl na svých stránkách, „vzhledem k tehdejším obstrukcím opozice“ je ale Sněmovně nevracel. „Dnes však nastala situace, kdy svůj postoj k navrhovaným změnám musím vyjádřit zcela jednoznačně,“ poznamenal prezident. Zdůvodnění adresoval v dopise předsedkyni Sněmovny Miroslavě Němcové (ODS).

Připomněl, že reformu odmítl Senát a ve Sněmovně znovu prošel těsnou většinou koalice. „Silové protlačení této klíčové změny parlamentem nedává dobrou perspektivu pro její dlouhodobou udržitelnost a pro stabilitu podmínek v příštích možných politických konstelacích,“ míní Klaus.

Vetovaná novela má umožnit od příštího roku zavést takzvaný druhý pilíř důchodové reformy, kterou prakticky technicky dokončuje. Kromě státního systému by tak vzniklo i spoření na důchod u fondů. Podle vládního záměru by si do nich lidé mohli přesměrovat část svých sociálních odvodů, k nim by museli přidat ještě určitý obnos ze svého. Mohli by si tak na svůj účet u fondu převést částku ve výši tří procentních bodů ze sociálního pojištění. K nim by přidali ještě sumu ve výši dvou procentních bodů ze svého.

Vládní projekt důchodové reformy, a především právě její druhý pilíř má být podle Klause spuštěn v době, kdy finanční krize podlomila důvěru v dlouhodobé kolektivní investování a kdy se obdobné systémy ve světě dostaly do těžké krize a jsou zpětně znárodňovány. Spuštění reformy v takové situaci by podle něj bylo hazardem s důvěrou občanů, stabilitou důchodového systému a s veřejnými i soukromými financemi.

Obtížně odhadnutelné jsou podle Klause také dopady zavedení druhého pilíře na dnešní průběžný důchodový systém, na němž je a v dalších desetiletích bude jak současná generace důchodců, tak generace těch, kteří se důchodovému věku blíží, plně závislá. „Jeho schodek se tím prohloubí. Financovat ho dalším a dalším zvyšováním daní není únosné,“ dodal prezident.

Nečas: Vláda opozici vyšla vstříc

Podle premiéra Petra Nečase (ODS) vláda vyšla vstříc opozici dobrovolnou účastí v důchodovém systému a možností zavést předdůchody. Uvedl to po prezidentském vetu k druhému důchodovému pilíři. Prezident určitě ví, že některé jeho kroky, vycházející z argumentace opozice, nepřispívají k politické stabilitě vlády, uvedl Nečas v prohlášení.

Čtěte také:

Penzijní reforma jako příležitost vzít svou budoucnost do vlastních rukou

Vladimír Bezděk: Penzijní reforma bude, až na ní politici přestanou sbírat body

Kalousek: Výdaje lze řezat dál. Ale jen do kosti, ta se pak láme

kritizují i odbory. Také podle nich vysaje peníze z veřejného důchodového systému, takže budou chybět prostředky na penze. Odboráři navrhovali přinejmenším odklad reformy na dobu, kdy česká ekonomika zas poroste. Také rada seniorů žádala Klause, aby reformní zákony vetoval.

Klaus letos vetoval již šest zákonů

14. března 2012 - Prezident Václav Klaus vetoval zákon o podporovaných zdrojích energie. Podle prezidenta zákon přináší nové náklady pro veřejné rozpočty v době, kdy je třeba šetřit, a také neodhadnutelné zvýšení cen energií. V květnu Sněmovna veto přehlasovala.

19. června 2012 - Prezident vetoval novelu zákona o přestupcích, která by úřadům umožnila uložit za vybrané opakované přestupky až tříměsíční zákaz pobytu. Podle prezidenta je poslanecká předloha nedomyšlená, populistická, lze ji zneužít a možná je i protiústavní. Sněmovna se vrácenou novelou ještě nezabývala.

9. srpna 2012 - Klaus vetoval novelu zákona o hospodaření energií, která zavádí povinnost označovat budovy energetickými štítky podobně jako u elektrospotřebičů. Poslanci přehlasovali veto prezidenta 19. září.

12. září 2012 - Prezident Václav Klaus vetoval novelu zákona o sociálně právní ochraně dětí, která měla podle záměru vlády dostat děti z dětských domovů do náhradních rodin. Podle hlavy státu byl zákon přijat pod tlakem mezinárodních institucí, které ČR za vysoký počet dětí v ústavních zařízeních kritizovaly. Norma prý vyvolala i obavu z rušení kojeneckých ústavů a z toho, že by nemuselo být dost pěstounů. Sněmovna se vrácenou novelou ještě nezabývala.

17. září 2012 - Klaus vetoval novelu trestního zákoníku, která měla snížit přeplněnost věznic. Klaus ji označil za ukvapenou. Situace by se podle něho měla řešit hlavně změnou zaběhlé praxe ukládání trestů. Sněmovna se vrácenou novelou ještě nezabývala.

24. září 2012 - Prezident vetoval zákony o pojistném na důchodové spoření, které mají zavést od příštího roku druhý pilíř důchodové reformy. K reformě podle něj totiž neexistuje potřebný konsensus v odborné sféře, na politické scéně ani ve společnosti. Jde přitom o zásadní změnu sociálního systému, která má dlouhodobý efekt a dotýká se každého občana.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video