Kriminalisté prošetří projekt pražské wi-fi sítě

Kvůli opencard přijela v pátek na magistrát policie a vyžádala si ke kauze další podklady. Konkrétně šlo o dokumenty k zakázce na podporu systému, vítězem se letos v dubnu stala bez soutěže společnost Haguess, která je zároveň dodavatelem celého problematického projektu.
Ředitele magistrátu Martina Trnku vyzvala, aby jí poskytl o zakázce další informace. „Ředitel magistrátu vyhověl a veškeré podklady předal, hlavní město bude s vyšetřovateli nadále všestranně spolupracovat,“ uvedla mluvčí úřadu Tereza Králová.
Radní Vorlíčková sdělila, že aktivitu policie vítá. Smlouva, kterou v dubnu magistrát s Haguess uzavřel, je podle ní v pořádku. Město podle ní nemělo v podstatě jinou možnost, než ji podepsat. „Stáli jsme před velkým rozhodnutím. Zvolili jsme proto jedinou možnou variantu. Druhá, která by znamenala okamžité zrušení opencard a návrat k papírovým kupónům, by vyvolala chaos a uzavřela možnost kartu šířeji využít,“ míní Vorlíčková. V současnosti kartu využívá přibližně jeden milion lidí.
Vorlíčková také doufá, že iniciativa policie povede k odsouzení skutečných viníků projektu, který stál město do června 1,25 miliardy korun. Částka podle Vorlíčkové ještě nezahrnuje vyčíslení nákladů z dopravního podniku.
Radní se také podivila nad tím, že je v kauze opencard jedním z obviněných bývalý zaměstnanec magistrátního odboru informatiky Jiří Chytil, který přitom kauzu původně pomáhal policii rozkrýt a měl vystupovat jako svědek. Zodpovědnost by dle Vorlíčkové měla nést politická reprezentace.
:
V současnosti magistrát na provoz kartového centra každý měsíc vynakládá dva miliony korun. Od loňského do letošního dubna nebyl provoz centra smluvně zajištěn a centrum neplatilo v Holešovicích například pět měsíců nájem. K trestnímu oznámení kvůli projektu pražské wi-fi se radní prozatím nechtěla vyjadřovat.