Krok ke zrušení: fondy druhého důchodového pilíře se uzavřou | E15.cz

Krok ke zrušení: fondy druhého důchodového pilíře se uzavřou

seniorky
seniorky
• 
ZDROJ: Novak Tomas/Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Fondy druhého důchodového pilíře se pravděpodobně uzavřou pro nové klienty. Předpokládá to vládní novela, kterou dnes schválila Poslanecká sněmovna. Jde o první krok ke zrušení tohoto způsobu spoření na penzi. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) řekl, že ministerstvo financí by nyní mělo předložit návrh na definitivní zrušení pilíře. Opoziční občanští demokraté neuspěli s návrhem, jenž by zachoval nynější stav a lidé by se mohli do fondů nadále hlásit. Předloha míří k posouzení do Senátu.

Sobotka druhý pilíř označil za zpackanou část reformy, do které v poslední době vstupovalo už jen minimum nových klientů. „Naším cílem bylo zamezit těm spekulativním snahám přihlásit se na poslední chvíli nikoliv se záměrem si tam spořit, ale získat nějaké výhody od státu,“ řekl. Dodal, že stávající klienti se nemusejí bát ztráty naspořených prostředků.

Ministerstvo financí by podle něj nyní mělo připravit návrh na definitivní zrušení této části důchodového spoření. Termín předložení návrhu ale nesdělil. Odmítl také spekulace o zavedení rovného důchodu. Podpořil třetí pilíř, který je podle něj velmi úspěšný. Dodal také, že předmětem diskuzí také bude zastropování důchodového věku.

Dobrovolný pilíř spočívá v tom, že lidé si mohou převést tři procenta odvodů z průběžného státního systému do vlastního spoření u penzijních společností. Další dvě procenta musí přidat ze svého.

Ve druhém pilíři je kolem 85 tisíc účastníků. Ze státního průběžného pilíře do něho šlo dosud asi 1,2 miliardy korun. Fondový druhý pilíř má podle vládních plánů zaniknout k příštímu roku.

Kritici druhého pilíře tvrdí, že ze státního financování vyvádí peníze. Druhý pilíř zavedla někdejší pravicová vláda Petra Nečase (ODS) s tvrzením, že objem peněz na důchody díky němu poroste. Sociální demokraté už tehdy avizovali, že až budou ve vládě, druhý pilíř zruší. Jeho autoři říkají, že právě tato rétorika způsobila malý zájem o vstup do fondů. Současná pravicová opozice vytýká vládní koalici to, že nenabídla žádnou alternativu.

Sníží se administrativa a odvod peněz

Nynější novelu vláda zdůvodňuje tím, že se sníží administrativní nároky na vypořádání peněz klientů fondů. Nebude taky růst objem peněz, které by v souvislosti s případným vstupem dalších lidí do druhého pilíře nebyly odvedeny do státního rozpočtu.

Občanští demokraté pochybují o tom, že tyto údajně spekulativní vstupy do fondů existují. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury je současný zákon zbytečný a jen zaplevelí právní řád.

Současní klienti druhého pilíře se podle plánů budou moci v souvislosti s jeho zrušením rozhodnout, zda budou chtít naspořené peníze dostat v hotovosti poštou, převést na svůj účet, nebo do třetího pilíře, tedy do vlastního doplňkového penzijního spoření.

Uvolnění pro fondy

Předloha taky ruší povinnost fondů získat do dvou let od udělení povolení nejméně 50 tisíc klientů, podmínka podle vlády kvůli jejich rušení ztrácí význam.

Původní norma předpokládá, že fond, který by nedosáhl stanoveného počtu účastníků, by musel být převeden pod jinou penzijní společnost. Nyní nesplňuje tuto podmínku žádný z fondů.

Norma také fondům prodlouží možnost investovat konzervativně i v případech, že tak podle stanov nejsou zaměřeny. Změna má podle důvodové zprávy ochránit peníze klientů před možným kolísáním hodnoty majetku v důchodových fondech.

Vývoj událostí okolo druhého pilíře penzijního systému
Zavedení takzvaného druhého penzijního pilíře bylo klíčovým prvkem reformy důchodové systému, kterou připravil kabinet premiéra Petra Nečase (ODS). Schvalování reformy provázely protesty tehdejší levicové opozice, která deklarovala, že ji v případě svého volebního vítězství zruší.
Podstatou druhého pilíře jsou individuální účty vedené soukromými penzijními společnostmi, na něž si lidé zatím mohou převádět tři procenta z odvodů na sociální pojištění. Podmínkou je, že zároveň ze svého přidají částku ve výši nejméně dvou procentních bodů. Jako první pilíř důchodového systému se označuje stávající průběžný systém. Třetím pilířem je už v roce 1994 zavedené penzijní připojištění se státním příspěvkem.
Do druhého pilíře je možné vstupovat od začátku roku 2013. Účast je dobrovolná, jednou učiněné rozhodnutí ale bylo nevratné. Do konce června 2013 se mohli do druhého pilíře zapojit všichni, později už jen lidé mladší 35 let, případně starší osoby splňující zákonné podmínky.
Zájem o vstup do druhého pilíře byl od počátku jen vlažný, možnosti dosud využilo přes 85.000 osob, od prosince loňského roku přibylo jen zhruba 1200 lidí. Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) přitom v létě 2012 počítal s tím, že druhý pilíř využije 50 až 60 procent lidí.
Po dosažení důchodového věku měli mít lidé tři možnosti vyplacení prostředků naspořených ve druhém pilíři. Buď mohli pobírat doživotní důchod, nebo důchod po dobu 20 let, případně doživotní důchod s následnou výplatou pozůstalostní penze po dobu tří let.
Rozhodování zákonodárců o zavedení druhého pilíře provázely protesty ze strany opozice a odborů. Normu zavádějící druhý pilíř reformy navíc koncem září 2012 vetoval tehdejší prezident Václav Klaus s odůvodněním, že k reformě neexistuje potřebný konsensus. Poslanci ale veto hlavy státu přehlasovali.
Ke zrušení druhého důchodového pilíře se v koaliční smlouvě zavázala současná vláda tvořená ČSSD, hnutím ANO a lidovci, která se chopila moci po předčasných volbách na podzim 2013. Za tímto účelem byla zřízena zvláštní komise, složená ze zástupců politických stran a expertů.
Ministr financí a vicepremiér Andrej Babiš (ANO) nicméně označil počátkem loňského června plánované zrušení druhého pilíře za chybu. Lidovci tehdy dali najevo ochotu věc znovu projednat, ale premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) to odmítl. Vláda konec druhého pilíře schválila v listopadu, dnes rozhodnutí potvrdila i Sněmovna.
Účastníci druhého pilíře nyní budou mít několik možností, jak naložit s penězi, které si v něm spolu se státním příspěvkem naspořili. Peníze budou moci dostat v hotovosti poštou, převést je na svůj účet, nebo do třetího pilíře, tedy do vlastního doplňkového penzijního spoření.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video