Levice je o krok blíž k moci. Drtivě ovládla Senát | E15.cz

Levice je o krok blíž k moci. Drtivě ovládla Senát

Bohuslav Sobotka
Bohuslav Sobotka
• 
ZDROJ: CTK
Pavel Otto

Pavel Otto

Po nepřesvědčivém zisku z krajských voleb, kde ČSSD sice zvítězila, ale přišla o 75 zastupitelů, propukly tuto sobotu v Lidovém domě oslavy naplno. Nejsilnější levicová strana ve druhém kole senátních voleb triumfovala ve 13 obvodech z 23, kde její kandidáti postoupili. V horní komoře parlamentu tak obsadila historicky nejvyšší počet křesel, dohromady 46.

Spolu se socialisty může o úspěchu hovořit celá levice, která vůbec poprvé disponuje v Senátu ústavní většinou 49 mandátů. Částečně úspěšná byla Strana zelených, lidovci v podstatě zůstali na svém.

Očekávání z prvního kola naopak nenaplnili komunisté, z 12 jejich finalistů zabodoval jen jeden. Třeba v Praze 8 nakonec jednoznačně zvítězila Daniela Filipiová za ODS. Jinak ale občanští demokraté utrpěli ještě větší porážku než před týdnem. Strana získala jen čtyři křesla, o rovných deset přišla. Z 81 senátorů jich bude mít jen 15, což je nejméně od vzniku horní komory v roce 1996. Radovat se nemůže ani TOP 09. I když dva mandáty obhájila, žádný nový nezískala.

Navzdory výsledku by sociální demokracie s KSČM a zemanovcem Vladimírem Drymlem (dříve ČSSD) mohli začít měnit ústavní zákony či Listinu základních práv a svobod až tehdy, získají-li stejně silnou většinu také ve volbách do Poslanecké sněmovny. I tak může levice senátními vety ještě více ztěžovat existenci současné vládě Petra Nečase. A zcela v její režii bude rozhodování o výměně dohromady osmi ústavních soudců z celkových 15. Tato instance má přitom v posledních letech zásadní vliv na politické dění v zemi. Například v roce 2009 zrušila předčasné volby. Nyní by mohla postupně začít zasahovat do už schválených pravicových reforem tím, že by dopřávala více sluchu levicovým ústavním stížnostem.

Výsledky senátních voleb Autor: E15

„Je to jasný vzkaz vládě, že by měla skončit. Je to výraz toho, že si lidé přejí její odchod, že si přejí politickou změnu,“ prohlásil s neskrývanou spokojeností šéf socialistů Bohuslav Sobotka.

Hlavním cílem ČSSD bylo udržení nadpoloviční většiny v Senátu, což se jí podařilo. V opačném případě by strana podle Sobotky nemohla korigovat vládní politiku v legislativní oblasti. Rovněž prý zablokuje snahy měnit Ústavu ČR způsobem nepřijatelným pro většinu společnosti.

Spíše pohřební atmosféra panovala v centrále občanských demokratů v pražské administrativní budově Albatros. „Standardní výsledek ODS v senátních volbách je sedm až deset křesel. To, co je pod tento počet, bývá označováno za neúspěch. Rozhodnutí voličů musíme přijmout s pokorou a udělat vše pro to, aby se tento neúspěch neopakoval,“ konstatoval předseda strany Nečas. Svoje představy o tom, jak by měli modří na porážku reagovat, Nečas přiblíží na kongresu strany začátkem listopadu. Podle znovuzvoleného senátora Jaroslava Kubery by měla odstoupit celá výkonná rada ODS.

Výsledky senátních voleb Autor: E15
Výsledky senátních voleb Autor: E15

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.