Mládek: Stovky horníků z OKD by mohl zaměstnat státní podnik Diamo

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek Zdroj: CTK

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) chce urychlit v Moravskoslezském kraji odstraňování ekologických škod, nové zaměstnání by tak mohlo najít až 300 horníků z těžební společnosti OKD. Je to jedno z opatření, které vláda chystá pro případ hromadného propouštění z firmy. O záměrech OKD chce přímo v regionu s odboráři, manažery a zástupci kraje a obcí jednat Mládek s ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou (ČSSD) příští čtvrtek.

Mládek řekl, že OKD propouští tak, aby nepřekročila hranici, za kterou se mluví o hromadném propouštění. Slyšet proto příští čtvrtek chce, jak hodlá OKD pokračovat. „Potřebujeme jasné slovo od managementu, co vlastně chtějí dělat. Podle signálů, které máme, oni propouštějí lidi, ale snaží se to dělat tak, aby nenaplnili znaky hromadného propouštění, dělají to partyzánským způsobem,“ uvedl.

Mládek po jednání vlády s hejtmany řekl, že pro Moravskoslezský kraj chystá balíček „klasických i méně klasických opatření“. Vedle snahy o růst průmyslových zón například uvažuje o urychlení likvidace ekologických škod v kraji. „Chtěli bychom aktivizovat státní podnik Diamo, který by mohl odstraňovat ekologické škody a mohl by zaměstnat 200, 300 horníků, kteří by odešli z OKD. To bude samozřejmě znamenalo státní financování,“ uvedl. Dodal, že by šlo pouze o urychlení již naplánovaných prací.

Mládek počítá s tisícovými příspěvky

Mládkům materiál pro vládu počítá i s tím, že by propuštění zaměstnanci OKD dostávali od státu příspěvek ke zmírnění sociálních dopadů. Propuštění havíři by mohli dostávat měsíčně 8000 korun a ostatní zaměstnanci 7000 korun po dobu tří let. Výdaje na příspěvky pro 4100 zaměstnanců OKD by do roku 2021 činily asi 1,2 miliardy korun. Podobné nařízení o příspěvcích vydala vláda už před 15 lety při útlumu hnědouhelného hornictví. Tehdy se dávka 5280 korun vyplácela maximálně 30 měsíců.

Kvůli zavírání dolů a hromadnému propouštění by horníci možná také mohli chodit do penze dřív ne o pět let, ale o šest či dokonce o sedm let.

Propouštět budou i dodavatelé

Hejtman Moravskoslezského kraje Miloslav Novák (ČSSD) doufá, že balíček opatření bude připraven. Nejde podle něj jen o 4000 horníků, ale i o zaměstnance dodavatelských firem. Číslo nezaměstnaných v regionu tak podle něj může stoupnout až na 12 tisíc.

OKD je v existenčních problémech, hlavně kvůli klesajícím cenám uhlí. Těžba je pro firmu ztrátová i přes úsporná opatření. OKD patří společnosti New World Resources (NWR), jež má nového většinového majitele - skupinu Ad Hoc Group (AHG), která sdružuje tři nadnárodní investiční společnosti, dosavadní věřitele firmy.