Mynář neodevzdal majetkové přiznání, hrozí mu pokuta

Kancléř prezidenta Zemana Vratislav Mynář

Kancléř prezidenta Zemana Vratislav Mynář Zdroj: ctk

ČTK
Městský úřad v Uherském Hradišti zahájil s vedoucím prezidentské kanceláře Vratislavem Mynářem přestupkové řízení kvůli tomu, že neodevzdal majetkové přiznání. Server Aktuálně.cz uvedl, že za takový přestupek může udělit pokutu až 50 tisíc korun. Mynář tvrdí, že informace o svém majetku zveřejňovat nemusí a žádného přestupku se nedopustil.

Pracovníci uherskohradišťského úřadu, pod který spadá Mynářovo trvalé bydliště v Osvětimanech, ale přesto s Mynářem zahájili přestupkové řízení. „Řízení ukončeno nebylo. Pan Vratislav Mynář je teprve předvolán k ústnímu jednání v rámci přestupkového řízení,“ řekl Aktuálně.cz mluvčí radnice v Uherském Hradišti Jan Pášma. Mynář prý ale o žádném přestupkovém řízení neví.

Úředníci se o Mynáře začali zajímat na základě podnětu pražské advokátky Petry Bielinové, která se v Mynářově rodném kraji zeptala, zda hradní kancléř nespáchal přestupek. Ukázalo se přitom, že úřady nevědí, kdo by měl o Mynářově možné chybě rozhodovat. „Takové přehazování případu jsem ještě nezažila,“ uvedla Bielinová.

Spis s Mynářovým případem se vydal z Hradiště do Prahy, přes ministerstva vnitra a spravedlnosti skončil opět po několika týdnech na radnici v Uherském Hradišti. Právě tento úřad by měl podle ministra spravedlnosti Roberta Pelikána definitivně rozhodnout o Mynářově možném přestupku. K vyřešení případu má úřad čas do konce června. Pokud to nestihne, může být teoreticky přestupek promlčený.

Dienstbier Mynářovi oponuje

„Vím, že jsem žádný přestupek nespáchal. Jako vedoucí Kanceláře prezidenta republiky nemám povinnost podávat majetkové přiznání. Podobné debaty už beru jako folklor, přitom by všem stačilo jen si přečíst zákon,“ odmítl vinu Mynář. Jeden z nejbližších spolupracovníků prezidenta Miloše Zemana nedávno zveřejnil, že jeho průměrný čistý měsíční příjem činil 119 636 korun.

Ministr pro legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD) tvrdí, že Mynář by měl předkládat majetkové přiznání už nyní. Chce navíc během několika dní předložit vládě novelu upřesňující, kdo bude muset oznámení o svém majetku odevzdávat. „Mají to být všichni, kdo se podílejí na rozhodování o veřejných zakázkách či mohou provádět finanční operace nad 250 tisíc korun,“ uvedl.

Novela také zvýší až na 250 tisíc korun pokutu za to, že politik zamlčí nebo nesprávně uvede některé údaje v majetkovém přiznání. Nově bude rovněž nutné odevzdávat oznámení ihned po nástupu do veřejné funkce.

Volby do Poslanecké sněmovny ČR 2025

V roce 2025 se v ČR konají volby do Poslanecké sněmovny. Projděte si klíčová témata, mezi které patří aktuální volební průzkumy, termín a čas voleb, strany, kandidáty, postup ve volební místnosti a volební systém ČR pro parlamentní volby 2025 (články se zobrazí po rozkliknutí odkazu):

Termín, strany, kandidáti a systém Volební průzkumy Voličský průkaz Jak volit? Volby ze zahraničí Volební místnosti Kroužkování a preferenční hlasy Volební lístky Volební komise