Na svatováclavskou pouť do Staré Boleslavi dorazily tisíce lidí

Svatováclavská pouť ve Staré Boleslavi

Svatováclavská pouť ve Staré Boleslavi Zdroj: CTK

Svatováclavská pouť ve Staré Boleslavi
Svatováclavská pouť ve Staré Boleslavi
2
Fotogalerie
Přes pět tisíc lidí dnes dorazilo na Národní svatováclavskou pouť do Staré Boleslavi, kde byl před 1080 lety zavražděn kníže Václav. Odkaz světce a patrona země si připomněly davy poutníků na Mariánském náměstí při tradiční poutní mši. Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka na shromáždění vyzval v souvislosti s uprchlickou krizí k tomu, aby lidé v rozumné věcnosti a soucitu usilovali o nastolení míru.

Tak je podle něj možné pomoci utečencům a zároveň zachránit to, co tato civilizace budovala po 50 generací ve vzájemné spolupráci česky, německy i hebrejsky mluvících obyvatel.

„Jako podstatu všech problémů současné Evropy vidím to, že jsme zanedbali a nechali rozkolísat křesťanské základy našeho kontinentu,“ prohlásil Duka, který před zaplněným náměstím vyzval k zanechání planých a žabomyších sporů a návratu společenského dialogu, jenž podle něj není možný bez úcty a vážnosti vůči druhým.

Podotkl, že i hloupost, především zaviněná hloupost, je hřích. „To je důvod, abychom v této chvíli, která hrozí rozpadem nejen našich evropských hodnot, ale celé naší civilizace, byli rozumní i soucitní,“ řekl.

Připomněl, že papež František vyzval k zastavení agrese a vyslal státního sekretáře, aby žádal v OSN o mezinárodní pomoc v místě konfliktu všemi dosažitelnými prostředky, nevyjímaje ani vojenský zásah schválený Bezpečnostní radou OSN. A to proto, aby byly odstraněny příčiny, které vyhánějí lidi z domovů.

„Nestačí tedy charitativní pomoc v utečeneckých táborech na Středním východě a v severní Africe. Je třeba obnovit administrativní, ekonomické a sociální služby. Zajisté přijmout a ošetřit bezradné uprchlíky, ale připravit je k urychlenému návratu do jejich zemí, aby je budovali, obdělávali a mohli tam žít ve svých domovech a svým navyklým způsobem,“ prohlásil Duka.

Obrana domovů

Zároveň je podle něj třeba vyzvat mladé utečence, aby bránili své domovy. „Příkladem jim mohou být naši mladí muži, tátové a dědové, kteří opouštěli země okupované nacisty, aby se připojili k zahraničním armádám a osvobodili svou vlast,“ uvedl. „Při tom všem ale musíme být krajně opatrní, protože ať se nám to líbí nebo nelíbí, hranice, které k nám překračují, jsou hranicemi, které musíme hájit proti mocným nepřátelům,“ upozornil pražský arcibiskup.

Poukázal na to, že sv. Václav byl prototypem panovníka stavícího stát na spravedlnosti, soucitu a mírovém soužití. Podle Duky uměl osobně a ve zbrani bránit svou zemi a věděl, co je rozumná diplomacie, které při řešení sporů dával přednost.

V davu na Mariánském náměstí bylo vidět řadu skautů či sokolů, někteří lidé mávali státními vlajkami. Z politiků přijeli například vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) nebo ministři obrany a kultury Martin Stropnický (ANO) a Daniel Herman (KDU-ČSL). Na pořádek dohlížely posílené policejní hlídky.

Dorazil i Pavel Semela

Mezi poutníky byl letos tak jako každým rokem i Pavel Semela, který do Boleslavi dorazil s spolu dalšími třemi lidmi v běžeckém oblečení a s čelenkou na hlavě. Běh z pražských Holešovic v „konverzačním tempu“ jim prý zabral tři hodiny. „Mám rád tohle místo. Rád sem putuji i jindy než na národní pouť. Přijde mi, že to je místo, které se dotýká počátků křesťanství v naší zemi. Putuji sem už řadu let pěšky nebo teď v posledních letech s nějakou menší skupinkou běháme,“ řekl zpravodaji ČTK.

Stará Boleslav je nejstarším českým poutním místem spojeným se svatováclavskou tradicí i mariánským kultem. Tradičně se tam 28. září u příležitosti svátku svatého Václava scházejí tisíce věřících. Národní svatováclavskou pouť obnovila v roce 2003 římskokatolická církev. Při své návštěvě v roce 2009 na ni zavítal nyní už bývalý papež Benedikt XVI.