Babiš: Naočkováno proti koronaviru je přes 105 tisíc lidí. | e15.cz

Naočkováno proti koronaviru je zatím přes 105 tisíc lidí, prohlásil Babiš

ČTK, gal

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

V Česku bylo zatím proti koronaviru očkováno 105 167 lidí. Po jednání s prezidentem Milošem Zemanem na zámku v Lánech to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Ten zároveň uvedl, že vláda v pondělí požádá sněmovnu o prodloužení nouzového stavu kvůli pokračující epidemii koronaviru. 

Registrační systém pro očkování podle Babiše funguje dobře. „Problém byl na straně těchto nemocnic, ne na straně centrálního rezervačního systému, a tyto problémy se vyřešily,“ řekl premiér k informacím o problémech s objednáváním k očkování v některých nemocnicích. Při zahájení regitrací nicméně systém zkolaboval.

Očkování začalo 27. prosince, vakcín ČR od té doby dostala přes 169 tisíc. Na očkování se registrovalo 131 tisíc lidí nad 80 let, termín má 24 458 z nich, dodal premiér. Registrace pro seniory začaly v pátek, ode dneška už je některé nemocnice očkují.

Na základě registrace bylo v sobotu naočkováno 1671 lidí, uvedl Babiš. Seniorů nad 80 let v Česku žije zhruba 441 tisíc.

Vládního zmocněnce pro IT Vladimíra Dzurillu proto navrhne Zemanovi na státní vyznamenání, uvedl. Vedle zaregistrovaných seniorů se nyní v Česku očkují zdravotníci a klienti domovů pro seniory.

Stát podle Babiše čeká na upřesnění od dodavatele vakcíny, farmaceutické firmy Pfizer, jak se budou v příštím týdnu krátit dodávky. Podle dosavadních informací má do Česka příští týden přijít zhruba 93 600 vakcín na 31 očkovacích míst, dodávky se mají snížit o 40 až 50 procent, uvedl premiér.

Pfizer plánuje omezení dodávek do Evropy, aby mohl pracovat na zvýšení výrobní kapacity. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová v pátek prohlásila, že objem nasmlouvaný pro první čtvrtletí firma doručí ve slíbeném období.

Zpoždění mají podle Babiše také dodávky vakcíny od firmy Moderna. Zopakoval, že do konce ledna má od ní přijít 20 tisíc dávek, zatím jich je zhruba 8000 v Moravskoslezském kraji.

V prvním čtvrtletí má od Moderny přijít 240 tisíc dávek, řekl. „Pokud bude míň dodávek, bude to mít dopad a zkrátka nebudeme schopni naočkovat tolik lidí, jak jsme měli v plánu,“ podotkl premiér. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) minulý týden uvedl, že očkování lidí z prioritních skupin, kterých je zhruba 600 tisíc, by mělo být hotové nejpozději v březnu.

Babiš také potvrdil, že se zapojením lékáren do vakcinace je legislativní problém. „Samozřejmě pro lékárny by to znamenalo komplikace,“ řekl.

Lékárníci by se mohli podílet na ředění vakcín a přípravě očkovacích látek v očkovacích centrech, zopakoval to, co po čtvrtečním jednání Babiše a Blatného s prezidentem České lékárnické komory Alešem Krebsem uvedla mluvčí komory Michaela Bažantová. „Pan prezident Krebs ani neuměl říct, jestli o to bude u lékáren zájem, nebo nebude,“ doplnil. Připomněl, že se do podávání vakcíny mají zapojit pediatři, praktičtí lékaři a ambulantní specialisté.

Průběh očkování je v porovnání s jinými zeměmi v České republice pomalý. Při očkování proti novému typu koronaviru zatím ze všech zemí postupuje nejrychleji Izrael, který již naočkoval více než 25 procent svých obyvatel. V zemích Evropské unie je na tom nejlépe Dánsko, které dosud naočkovalo přes 2,5 procenta populace, následuje malá Malta (2,15 procenta) a Slovinsko (1,69 procenta).

Více než jedno procento populace má proočkováno i dalších deset zemí unie. ČR se jednomu procentu blíží, s 0,98 procenta naočkovaných obyvatel je na 14. místě ze 27 zemí EU.

Kvůli koronavirové nákaze chce vláda podle premiéra v pondělí požádat sněmovnu o prodloužení nouzového stavu. Prodloužit by se měl o dalších 30 dní, předpokládá ministerský předseda. „Máme teď nouzový stav do 22. (ledna), takže v pondělí vláda musí rozhodnout a požádat. Předpokládám, že to bude o 30 dnů,“ uvedl Babiš.

Nouzový stav v Česku trvá nepřetržitě od 5. října loňského roku. „Předpokládám, že tento stav ještě potrvá déle,“ dodal premiér.

Mezi důvody pro prodloužení nouzového stavu patří podle Babiše vysoké počty nakažených koronavirem i vysoké počty hospitalizovaných s nemocí COVID-19. Premiér zmínil i potvrzený výskyt britské mutace koronaviru na českém území. „Je to vir podstatně více nakažlivý,“ podotkl předseda vlády.

Autor: ČTK, gal

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video