Nečas místo v čele ODS ustál, rozkol strany ale kongres nevyřešil

Nové vedení ODS

Nové vedení ODS Zdroj: ctk

Nového předsedu a celé stranické vedení si dnes během závěrečného dne svého kongresu v Brně volí ODS.  (Foto ČTK)
Premiér Petr Nečas obhájil funkci předsedy ODS. V tajné volbě hlasovalo 351 delegátů. Staronový předseda ODS tak na kongresu získal podporu zhruba 60 procent delegátů.   (Foto ČTK)
Bývalý předseda ODS Mirek Topolánek ve svém projevu prohlásil, že strana ztratila důvěryhodnost. ODS podle něho dokonce může jako politická síla skončit. (Foto ČTK)
Ministr obrany Alexandr Vondra v projevu před delegáty kongresu oznámil, že nebude obhajovat post místopředsedy strany.   (Foto ČTK)
Nečasův protikandidát v boji o předsednickou funkci, exministr Ivan Fuksa, získal jen 178 hlasů z 592.   (Foto ČTK)
10
Fotogalerie
Ostře sledovaný kongres občanských demokratů v Brně potvrdil Petru Nečasovi mandát předsedy strany. Rozkol v poslaneckém klubu ODS ale nevyřešil. Nečas získal podporu 60 procent delegátů. Jeho oponent a jeden z poslanců odmítajících vládní daňový balíček Ivan Fuksa dostal hlasy téměř třetiny účastníků stranického kongresu.

Staronový lídr ODS ani skupina jeho odpůrců mezi poslanci neustoupili ze svých požadavků k balíčku, s nímž vláda spojila důvěru. Sněmovna by o něm měla rozhodovat už příští týden. Nečas zdůraznil, že bez jednoty poslanců ODS v rozpočtových otázkách ztrácí vláda smysl.

Dvoudenní sněm občanských demokratů, který se sešel krátce po debaklu ODS v krajských a senátních volbách, přinesl hodiny lamentování nad upadající oblibou strany mezi voliči, optimistických příspěvků s vizí do budoucna zaznělo minimum. Největší potlesk tak sklízel úspěšný senátní kandidát a tradiční stranický bavič Jaroslav Kubera.

Nečas na kongresu přiznal některé chyby ve vedení strany a slíbil, že bude se členy ODS „lépe pracovat“. Nabídl krizový plán, jehož součástí by byl i větší důraz na program ODS ve vládě. Zdůraznil ale, že není jiná alternativa než pokračování nynější koaliční vlády s ním v čele. Fuksa a jeho spojenec Petr Tluchoř naopak dali najevo, že by chtěli pokračovat v koaliční vládě, ale bez Nečase a s revizí koaliční smlouvy. Hlasy 178 delegátů pro Fuksu v hlasování o lídrovi strany interpretovali jako výraz silné podpory, a tedy posílení své pozice ve sporu o vládní balíček.

Delegáti vyzvali rebely, aby respektovali většinu

Kongres ODS vyzval rebelující poslance, aby respektovali většinové stanovisko sněmovního klubu. Jejich sólo akce prý vyvolává hrozbu pádu vlády, a tedy i dalšího odlivu voličů. Nejvyšší orgán ODS také podpořil schválení majetkového vyrovnání s církvemi v tomto volebním období. Neuspěl návrh žádající poslance, aby znovu schválili prezidentem vetovaný prováděcí zákon ke druhému pilíři důchodové reformy.

Síla Kuby ve straně roste

Sebekritický, až poraženecký tón kongresu a Nečasovo volání po zásadní změně ve způsobu práce stranického grémia se příliš nepromítl do skladby nového vedení. Občanští demokraté vyměnili jen dva místopředsedy. Jako významná se ale může ukázat volba ministra průmyslu Martina Kuby prvním místopředsedou. Ten porazil Nečasovu loajální spojenkyni Miroslavu Němcovou a potvrdil svou stoupající sílu ve straně.

Místopředsednický post obhájil ministr spravedlnosti Pavel Blažek i jeho předchůdce Jiří Pospíšil. V grémiu se udržela i Němcová. Nově se do nejužšího vedení dostal ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. Kromě Němcové obklopují Nečase ve vedení politici, které nemůže počítat mezi své spolehlivé příznivce. Jeho pozice v čele ODS je tak výrazně slabší, než po kongresu v roce 2010, kdy si svůj tým prakticky vybral.

Do výkonné rady ODS nebyli zvoleni Pavel Dlouhý, Ivan Langer, Petr Tluchoř a Marek Šnajdr. Od delegátů stranického kongresu v Brně nezískali dostatečný počet hlasů. Tluchoř a Šnajdr patří k takzvaným rebelujícím poslancům, kteří odmítají zvýšení DPH. U Langra se uvažovalo, že by se po kongresu mohl vrátit do širšího vedení ODS. Dlouhý je vlivný podnikatel z jižních Čech, kterého média označují za regionálního „kmotra“.

Výkonná rada je jedním z vrcholných orgánů občanských demokratů. Své zástupce v ní mají všechny regionální organizace strany. Podílí se na politickém směřování ODS.