Nejvíc daňových úniků našly úřady u daně z přidané hodnoty | E15.cz

Nejvíc daňových úniků našly úřady u daně z přidané hodnoty

Finanční úřad
Finanční úřad
• 
ZDROJ: Martin Pinkas, Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Finanční úřady loni při finančních kontrolách doměřily poplatníkům daně za celkem 9,5 miliardy korun, což je zhruba o 16 procent meziročně víc. Největší úniky odhalily kontroly u daně z přidané hodnoty. Na ní také doměřily nejvyšší částku, a to 8,2 miliardy korun. Na dani z příjmů firmám doměřily úřady víc než miliardu korun.

Doměrky u DPH vzrostly meziročně o 1,1 miliardy korun. Daňové podvody s touto daní se odehrávaly hlavně prostřednictvím karuselových obchodů. Jde o podvody, kdy se zboží převáží přes hranice členských států a dovozce z něj má v tuzemsku zaplatit daň. Firma při podvodu daň nezaplatí a zboží prodává dál prostřednictvím řetězce dalších firem. Na konci řetězce je zpravidla firma, která zboží vyveze a žádá vrácení DPH.

Ministr financí Andrej Babiš již dříve řekl, že průměrný věk firmy v karuselovém obchodu je 24 dní a rekord je osm hodin. V řetězcích můžou být zapojeny až desítky nastrčených firem.

Čtěte komentář Pavla Párala:

Finanční správa loni vytipovala jako komodity, které slouží ke karuselovým obchodů, například obklady, dlažby, žulové pomníčky, maso nebo cigarety. Již dříve zařadila mezi rizikové zboží například pohonné hmoty, řepkový olej, betonářskou ocel a barevné kovy.

Úředníci kontrolovali vedle dalších daní daň z příjmů firem. V jejím případě firmy nejčastěji uplatňovaly neoprávněné náklady na základě fiktivních dokladů nebo chybně stanovovaly obvyklé ceny. Délku daňových kontrol podle závěrečného účtu negativně ovlivňovaly obstrukce ze strany firem nebo jejich zástupců.

Na dani z příjmů firem vybraly loni finanční úřady 132 miliard korun a na DPH získaly spolu s celní správou 323 miliard korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video