Novela nutí střední školy spolupracovat se zaměstnavateli. Výuka se má přiblížit praxi | E15.cz

Novela nutí střední školy spolupracovat se zaměstnavateli. Výuka se má přiblížit praxi

Adéla Čabanová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Střední školy mají vyvinout úsilí spolupracovat se zaměstnavateli. Nutí je k tomu novela školského zákona, kterou včera přesvědčivou většinou schválila sněmovna a která se zabývá především reformou financování škol. Ta má mimo jiné i pomoci udržet vesnické malotřídky. 

Se zaměstnavateli mají střední školy projednávat vzdělávací programy a zapojit je do tvorby koncepčních záměrů rozvoje školy. Střední školy mají podle novely také umožnit účast odborníka u profilové části maturity. Odborník z praxe se také povinně stane členem zkušební komise při závěrečných zkouškách na vyšších odborných školách. Dosud ho k absolutoriím školy mohly, ale nemusely přizvat. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) pomůže novela lepší spolupráci mezi zaměstnavateli a veřejným školstvím.

„Vedeme intenzivní debatu se zaměstnavateli, aby lidé, kteří vycházejí z regionálních škol, byli uplatnitelní na trhu práce,“ uvedl po hlasování Sobotka. Zaměstnavatelé si stěžují, že to, co se studenti učí, neodpovídá tomu, co by jako zaměstnanci později měli umět. V minulosti vznikl soubor doporučení pro zlepšení spolupráce škol s praxí zvaný Pospolu.

Mezi jinými návrhy byla i úprava vzdělávacích programů na učňovských oborech tak, aby víc odpovídaly praxi. Zapojení odborníků z praxe do výuky podporuje ministerstvo školství také pomocí evropských fondů. Novela školského zákona přinese reformu financování mateřských, základních i středních veřejných škol. Financování soukromých a církevních škol se nemění. Změna by měla pomoci zejména menším školám a školám s menším počtem dětí v jednotlivých třídách.

„Díky těmto změnám dokážeme udržet hustou síť malotřídních škol a zachování kvalitních škol i v menších obcích, i když demografie klesá,“ uvedla ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Podle Sobotky tím pomůže proti vylidňování venkova. Aby na změnu žádné školy nedoplatily, bude z rozpočtu na příští rok potřeba asi 3,5 miliardy korun navíc.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video