Obrana dostane za letouny L-159 pro Irák 750 milionů korun | e15.cz

Obrana dostane za letouny L-159 pro Irák 750 milionů korun

Letouny L-159
Letouny L-159
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.0: Milan Nykodym via Wikimedia

ČTK, čap

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministerstvo obrany by mělo dostat za prodej 15 letadel L-159 do Iráku 750 milionů korun. Dohodu musí ještě schválit vláda. Letouny od obrany odkoupí Aero Vodochody, které je dále prodá do Iráku. Irácká vláda musí předtím složit garanci plateb.

Pokud se kontrakt podaří dokončit, česká armáda se díky prodeji do Iráku a již schválenému kontraktu s americkou firmou Draken zbaví všech nepotřebných L-159.

Podle účastníků jednání je obchod s Irákem na dobré cestě, ale jeho uzavření ještě není zcela jisté. „Nemůžeme prohlásit, že obchod je ukončen, protože má v sobě několik technických procesních kroků,“ řekl Marek Dospiva, partner společnosti Penta, která Aero Vodochody vlastní. Mezi kroky je souhlas české vlády, vydání pojištění od státní pojišťovny EGAP nebo složení garance plateb z Iráku. “Bez těchto garancí není možné do tak složitého teritoria nic začít realizovat,“ dodal Dospiva.

Problém by mohl být především získat pojištění od EGAP. Smlouvu také může narušit turbulentní situace v Iráku. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) řekl, že je ohledně dokončení kontraktu optimistický. Iráčané by měli dostat 15 letadel, z toho 11 je zakonzervovaných a čtyři používá česká armáda. Irácké letectvo si převezme deset jednomístných strojů, dva dvoumístné a tři budou rozebrány na náhradní díly.

Jednání o podmínkách prodeje trvaly několik měsíců. Hlavním zádrhelem byla především cena za letadla, která armáda používá a které by tak mohly být do Iráku dodány velmi rychle. Zprovoznit zakonzervované stroje bude trvat několik měsíců.

Letadla do Iráku musí ze zákona dodat firma s patřičnou licencí, v tomto případě Aero Vodochody. Firma od armády koupí letadla, zbraňový systém Plamen a munici, sama společnost pak zajistí výcvik pilotů a pozemního personálu, náhradní díly nebo přepravu letadel. Bude mít také na starosti zprovoznění uskladněných letadel. Kontrakt mezi Aerem Vodochody a Irákem by měl mít hodnotu „řádu miliard“ korun, řekli zástupci firmy. Bude to prý ale méně než čtyři miliardy. Trvat by měl dva a půl roku.

Řada ústupků

Jednání se zástupci ministerstva obrany byla podle prezidenta Aera Vodochody Ladislava Šimka velmi intenzivní a náročná.

„Museli jsme přistoupit na celou řadu ústupků, a to hlavně při určování konečné ceny. Výsledek však považujeme za průlom. Český letecký průmysl má šanci získat významný kontrakt, který otevírá dveře i pro další projekty v oblasti vojenského letectví,“ uvedl Šimek.

Na kontraktu by se mělo podle Šimka podílet 37 českých firem, které zabezpečí dodávky v celkovém objemu 600 milionů korun. „V samotném Aeru Vodochody vznikne potřeba cca 80 až 100 nových pracovníků,“ dodal Ladislav Šimek.

Další zíká Draken

Ministerstvo obrany se snaží nepotřebné letouny prodat dlouhodobě. V červenci uzavřelo smlouvu, na základě které Aero Vodochody prodá letadla americké společnosti Draken International. Američané by měli za 14 letounů zaplatit 220 až 250 milionů korun, zároveň získali opci na dalších 14 letadel.

Česko ale může jejich množství snížit, pokud by se dohodlo na prodeji L-159 právě s Irákem. Ministerstvo tak předpokládá, že se mu podaří udat všechny nepotřebné stroje a získá tak více než miliardu korun.

Za 72 bitevníků armáda v minulosti zaplatila 51 miliard korun. Pokud se všechny stroje skutečně podaří prodat, armáda ušetří desítky milionů korun za jejich uskladnění, ale také za servis. Ten by měl být podle smluv levnější, pokud bude letouny vlastnit více států. Kontrakt má také přinést Aeru Vodochody 100 nových pracovních míst a státu na daních asi 250 milionů korun, řekl první náměstek ministra obrany Jiří Borovec.

Autor: ČTK, čap

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery