Očima expertů: Sto dnů s Babišem. Zač ho pochválit, zač pokárat? | E15.cz

Očima expertů: Sto dnů s Babišem. Zač ho pochválit, zač pokárat?

Ministr financí Andrej Babiš
Ministr financí Andrej Babiš
• 
ZDROJ: CTK

Peníze.cz, Ondřej Tůma

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Miliardář Andrej Babiš je bezesporu nejvýraznější tváří vlády. Jak hodnotí jeho dosavadní působení v křesle ministra financí ekonomové, finanční analytici, podnikatelé, investoři a zástupci živnostenských a odborářských sdružení?

Nedávno uplynulo sto dnů od okamžiku, kdy byli do svých funkcí jmenováni členové vlády Bohuslava Sobotky. Nejvýraznější personou vládního kabinetu je zatím jednoznačně – a nutno dodat, že zcela podle očekávání – ministr financí a druhý nejbohatší Čech Andrej Babiš. Ten před volbami sliboval, že v české politice udělá pořádný průvan a že bude stát řídit jako firmu.

Vymezovat se vůči vládnoucím politikům ale není nic obtížného, samotné vládnutí bývá těžší. Že to s řízením státu jako firmy není tak jednoduché, jak si představoval, si ostatně už posteskl sám Babiš v nedávném rozhovoru pro Lidové noviny.

Důkaz místo slibů

Dnes už je tedy Andrej Babiš politikem, a dokonce členem vládní koalice; nastal čas přejít od slov k činům. Skončilo tradičních „sto dnů hájení“. Jaké ty činy zatím byly? Bilancujeme, co se zatím Andreji Babišovi v roli správce státní kasy podařilo a kdy naopak šlápl vedle. Odbor vnějších vztahů a komunikace Ministerstva financí u této příležitosti médiím dokonce rozeslal poměrně obsáhlou tiskovou zprávu, ve které jsou vyjmenovány změny a úspěchy nového týmu ministra financí.

A je to právě šikovná komunikace s veřejností, co se Babišovi zatím stále daří a za co získává plusové body. Stejně tak i schopnost prezentovat, kde všude a jak by měl stát šetřit na výdajové stránce. O tom jste si ostatně mohli přečíst i v komentáři ekonoma Aleše Michla, který vede Radu ekonomických poradců Andreje Babiše. Na důkaz, že je ministerstvo financí schopné něco takového v praxi skutečně realizovat, si ale zatím musíme počkat. Na to je zkrátka sto dnů moc krátká doba. Ale čas zúčtování určitě přijde…

A jak dosavadní působení Andreje Babiše v křesle ministra financí hodnotí oslovení odborníci? Co říkají na zprávu o opatřeních, která na ministerstvu zavedli v prvních sto dnech Andrej Babiš a jeho lidé? A za co by zatím nového ministra financí nejvíc pochválili a co by mu nejvíc vytkli?

Vít Samek, vedoucí právního oddělení Českomoravské konfederace odborových svazů
Panu ministru financí nezávidím, musí prokázat, že bude umět najít příjmy státního rozpočtu tam, kde je předchozí ministři neobjevili. Mám pocit, že některé takové zdroje už objevil.

Bude nesporně čelit žádostem na vyšší daňové výdaje, a tak mu přeji vysoký hospodářský růst, malou nezaměstnanost a úspěchy v boji s šedou a černou ekonomikou, které mu v tom mohou velmi pomoci. Čeká ho i zrušení důchodového spoření a jednotné inkasní místo.

Sto dnů je krátkých na hodnocení a zatím není důvod k velké kritice. To hlavní, tvorba státního rozpočtu na rok 2015, je teprve na začátku a až za pár měsíců uvidíme, nakolik bude ministr financí lepší než jeho předchůdci. V našem zájmu i v zájmu naplnění slibů obsažených v programových dokumentech současné vlády bych mu velmi přál úspěch. Byl by totiž i naším úspěchem.
Petr Hampl, sociolog a podnikatel
Jakožto akcionáři státu Česká republika jsme najali manažera, jehož reputace dávala naději, že dokáže dramaticky zlepšit fungování státní správy – to znamená snížit náklady na zlomek současného stavu (takže vystačíme s nižšími daněmi), dramaticky snížit obtěžování obyvatel a firem (tím vytvořit podmínky pro vytváření pracovních míst) a zjednodušit a urychlit nejrůznější správní řízení.

Po třech měsících na rozkoukání dostáváme první report od manažera, který chce řídit stát jako firmu. Můžete tedy očekávat jasná čísla – o kolik sníží náklady, jakými opatřeními a v jakém termínu. Jenže místo toho nám nový ministr financí poslal čtyřstránkový seznam dokumentů, směrnic, opatření a akčních programů, na kterých jeho ministerstvo pracuje. Tedy tisíce papírů a výsledek prd. Jediné konkrétní číslo je necelých sto milionů „ušetřených“ tím, že jsou státní peníze ukládány s vyšší mírou rizika. Pokud ale čekáte analýzu rizik, čekáte marně.

Z jiných zdrojů se k tomu dozvídáme, že si budeme muset připlatit, protože náklady státní správy pod ministrem financí Babišem porostou. Tak si říkám, kdyby podobný report předložil kterýkoliv z manažerů Agrofertu, jak dlouho by tím manažerem zůstal? Několik hodin nebo několik minut?

Další názory na ministra financí Andreje Babiše si můžete přečíst na webu Peníze.cz.

Pavel Páral: Další kolo honu na živnostníky

Autor: Peníze.cz, Ondřej Tůma

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video